Wprowadzenie. Wierność prawdzie – wierność rzeczywistości
[Introduction. Faithfulness to the truth - faithfulness to reality]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Paweł Gondek
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2019
Tytuł publikacji: Lubelska szkoła filozoficzna : historia - koncepcje - spory
Redaktorzy: Agnieszka Lekka-Kowalik, Paweł Gondek
Streszczenie: Artykuł jest wprowadzeniem do książki o lubelskiej szkole filozoficznej. Charakterystykę książki poprzedza zarysowanie paradygmatu filozofii klasycznej i jej roli w społeczeństwie i kulturze. Zdaniem twórców szkoły niepodobna nie filozofować, bo człowiek pyta o najgłębsze racje swego istnienia i dobrego życia. Filozoficzne odpowiedzi kształtują życie indywidualne i społeczne, a filozofia jest zdolna oceniać kierunki przemian kulturowych. Nie jest więc życiowo i społecznie obojętne, jaką filozofię się proponuje. Zdaniem przedstawicieli szkoły, by filozofia mogła adekwatnie do wartości osobowej człowieka i jego potrzeb rozwojowych dać kulturze najgłębiej i najmocniej uzasadnione oraz merytorycznie trafne podstawy, poznanie filozoficzne powinno być: autonomiczne wobec innych typów wiedzy, realistyczne, specjalistyczne, racjonalne, teoretyczno-mądrościowe i koniecznościowe. O takim paradygmacie filozofowania jest książka. Zebrane w tomie artykuły mają dać czytelnikom osadzony historycznie przegląd osób i idei, które składają się na fenomen lubelskiej szkoły filozoficznej, a jednocześnie pozwolić identyfikować dotąd nierozwiązane lub zupełnie nowe problemy i przez to stanowić zaproszenie do współ-filozofowania. Ów „lubelski paradygmat filozofowania” nie jest bowiem dyscypliną zamkniętą na wzór geometrii euklidesowej, ale jest otwarty na nowe dane i nowe doświadczenia. Książka ma dać też zainteresowanym narzędzia do dalszych badań nad lubelską szkołą filozoficzną i stąd zaopatrzona jest w indeksy i obszerną literaturę.
Słowa kluczowe: lubelska szkoła filozoficzna, filozofia klasyczna, osoba, prawda, realizm, kulturowa rola filozofii

author = "Ewa Lekka-Kowalik and Paweł Gondek",
title = "Wprowadzenie. Wierność prawdzie – wierność rzeczywistości",
journal = "",
year = "2019",

Lekka-Kowalik, E. and Paweł Gondek(2019). Wprowadzenie. Wierność prawdzie – wierność rzeczywistości. , 7-19.