Dariusz Smolarek

Instrumental Music Repertoire of the Piarist Ensemble from Podolínec

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2015
Tom: 62
Numer czasopisma: 13
Strony od-do: 137-176
Streszczenie: Europejskie archiwa kościelne zawierają oprócz wielogłosowej muzyki wokalno-instrumentalnej również utwory instrumentalne noszące nazwę: sinfonia, sinphonia, synfonia, synphonia, symfonia, symphonia, simphonia, sonata, duetto, trio, terzetto, trietto, quadro, kwartet, octetto, divertissement, divertimento, serenada, cassatio, uwertura, concerto. To zjawisko dotyczy także kościelnych ośrodków w Polsce (m.in. klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, klasztor dominikanów w Gidlach, opactwo cystersów w Krakowie-Mogile), których zasób archiwalny zawiera sporą liczbę tego rodzaju muzyki pochodzącej z XVII, a szczególnie z XVIII wieku. W ten fenomen wpisuje się zakon Szkół Pobożnych czyli pijarów, który swoją działalnością objął Włochy, Austrię, Czechy, Słowację i Polskę. W kolegiach tego zakonu znajdujących się w granicach ówczesnej Rzeczpospolitej również rozbrzmiewała muzyka instrumentalna, m.in. Łowiczu, Rzeszowie, Piotrkowie, Złoczowie, Wieluniu oraz Podolińcu. Repertuar muzyki instrumentalnej pochodzący z byłego klasztoru i kolegium pijarów w Podolińcu, a zanotowany w inwentarzach oraz zachowany w postaci rękopisów i druku przedstawia się następująco: sonaty kościelne, barokowe koncerty skrzypcowe, tria przedklasyczne i klasyczne, symfonie przedklasyczne, uwertury do oper, muzyka na instrumenty klawiszowe. Utwory instrumentalne były wykorzystywane w celach pedagogicznych, podczas rekreacji, do szkolnych przedstawień teatralnych, były również wykonywane podczas liturgii. Prawdopodobnie w Podolińcu, tak jak to było ówczesną praktyką w Europie XVIII wieku, zastępowano śpiewy Proprium Missae muzyką instrumentalną.
Słowa kluczowe: muzyka instrumentalna XVII i XVIII w., kompozytorzy XVII i XVIII w., kultura muzyczna kościołów i klasztorów, muzyka kościelna, pijarzy, Podoliniec
Dostęp WWW: https://tnkul.pl/files/userfiles/files/RT2015z13_137-175_Smolarek.pdf
DOI: 10.18290/rt.2015.62.13-7



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Dariusz Smolarek",
title = "Instrumental Music Repertoire of the Piarist Ensemble from Podolínec",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2015",
number = "13",
pages = "137-176"
}

Cytowanie w formacie APA:
Smolarek, D. (2015). Instrumental Music Repertoire of the Piarist Ensemble from Podolínec. Roczniki Teologiczne, 13, 137-176.