Formacja katechetów do pracy z młodzieżą w kontekście współczesnych wyzwań
[Formation of catechists for the work with young people in the light of contemporary challenges]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2022
Tytuł publikacji: W trosce o Kościół i rodzinę. Księga jubileuszowa dedykowana ks. prof. Adamowi Skreczce z okazji 40-lecia święceń kapłańskich i 30-lecia pracy dydaktyczno-naukowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Redaktorzy: Mieczysław Ozorowski
Streszczenie: Badania statystyczne wskazują, że spadają wskaźniki religijności młodzieży polskiej. Coraz mniej młodych ludzi uczestniczy w liturgii, modli się, akceptuje prawdy wiary i zasady moralności chrześcijańskiej. W coraz mniejszym stopniu religia jest czynnikiem wpływającym na postawy i wybory młodzieży. Dane statystyczne wskazują także, że coraz większy odsetek młodych ludzi rezygnuje z nauki religii w szkole: największy w dużych miastach, mały środowiskach wiejskich, większy na zachodzie Polski, mniejszy na wschodzie. Zmieniające się uwarunkowania społeczno-religijne nauczania religii skłaniają do podejmowania kroków do odpowiedniej formacji katechetów do pracy z młodzieżą. Uwzględnienie współczesnego kontekstu kulturowego jest wymogiem wynikającym z odczytania znaków czasu oraz nauczania Kościoła. Należy go brać pod uwagę we wszystkich wymiarach formacji: ludzkiej, duchowej, intelektualnej i apostolskiej, czyli pedagogicznej i metodologicznej.
Słowa kluczowe: formacja katechetów, katecheta, młodzież, religijność młodzieży, katecheza, ewangelizacja

author = "Dariusz Lipiec",
title = "Formacja katechetów do pracy z młodzieżą w kontekście współczesnych wyzwań",
journal = "",
year = "2022",

Lipiec, D. (2022). Formacja katechetów do pracy z młodzieżą w kontekście współczesnych wyzwań. , 267-286.