Czasopismo: HTS Teologiese Studies / Theological Studies 2072-8050 Rok wydania: 2022
Streszczenie: Celem artykułu jest przedstawienie przygotowania dzieci z niepełnosprawnością wzroku do Pierwszej Komunii Świętej i i spowiedzi. Dzieci z uszkodzonym wzrokiem ujęte w opracowaniu to dzieci według norm medycznych określane jako niewidome i uczące się w dedykowanych im ośrodkach szkolno-wychowawczych. W pierwszej części artykułu zostały ukazane uwarunkowania ich przygotowania do przystępowania do Eucharystii i korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a zwłaszcza wpływ uszkodzenia wzroku na procesy poznawcze i komunikację. Następnie zostało przedstawione przygotowanie w aspekcie teoretycznym, a zwłaszcza zagadnienia teologiczne przekazywane podczas lekcji religii. Po niej zostało omówione przygotowanie praktyczne, odbywające się głównie w kościołach i kaplicach. Ostatnim prezentowanym zagadnieniem jest problem współpracy duszpasterzy i katechetów z rodzicami dzieci z uszkodzonym wzrokiem. Omówione zostały formy i treść tej współpracy.
Słowa kluczowe: Pierwsza Komunia Święta, niepełnosprawność wzroku, przygotowanie do Komunii Świętej, duszpasterstwo niewidomych, dziecko z uszkodzonym wzrokiem

author = "Dariusz Lipiec",
title = "Preparation of an unsighted or visually impaired child for the First Communion in the Catholic Church in Poland",
journal = "HTS Teologiese Studies / Theological Studies 2072-8050",
year = "2022",

Lipiec, D. (2022). Preparation of an unsighted or visually impaired child for the First Communion in the Catholic Church in Poland. HTS Teologiese Studies / Theological Studies 2072-8050, 1, 1-7.