[DIFFICULTIES IN MAKING CAREER DECISIONS IN GRADUATES OF UPPER-SECONDARY SCHOOLS AND UNIVERSITIES]

Czasopismo: Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association) (ISSN: 0048-5675)
Rok wydania: 2013
Streszczenie: W obecnej czasach tempo zmian pracy, jej natury, technologii, sytuacji na rynku pracy (Rifkin, 2001,Raven 2004, Bauman, 2006) oraz próby dopasowania systemu edukacji powodują, że młodzież dokonując decyzji wyboru zawodu jest w sytuacji psychologicznie bardzo trudnej (Heckhausen i Tomasik, 2002). Ważnym warunkiem sprzyjającym sukcesowi zawodowemu jest podjecie świadomej decyzji zawodowej (Savickas, 1999). Jednak spora część młodzieży nie podejmuje takiej decyzji (Bańka, 2006, Germejis, Boeck, 2002, Rożnowski, Markowski, Łobocki, Konefał, 2007,). Dlatego warto sprawdzić, jaka jest struktura czynnikowa trudności decyzyjnych dotyczących wyborów zawodowych wśród młodzieży. Badania prowadzono w formie wywiadu audytoryjnego wśród młodzieży ze wszystkich typów szkół ponadgimanazjalnych i studiów wyższych. W dwóch badaniach próba liczyła ponad 5000 osób. Do ustalenia liczby czynników użyto wielu metod statystycznych, a strukturę czynnikową potwierdzono w kolejnych badaniach przy pomocy konfirmacyjnej analizy czynnikowej. Uzyskane wyniki pokazują konsekwencję wyboru rozwiązania z różną liczbą czynników. Konfrmacyjna analiza czynnikowa pozwoliła wskazać na konsekwencje wyboru różnej struktury zjawiska. Zebrane dane wskazują, że trudności decyzyjne układają się w trzy grupy.
Słowa kluczowe: przejście z systemu edukacji do rynku pracy, doradztwo karier, decyzje zawodowe

author = "Bohdan Rożnowski",
title = "Trudności w podjęciu decyzji zawodowej przez młodzież kończącą szkoły ponadgimnazjalne i wyższe",
journal = "Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association)",
year = "2013",

Rożnowski, B. (2013). Trudności w podjęciu decyzji zawodowej przez młodzież kończącą szkoły ponadgimnazjalne i wyższe. Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association), 1, 75-95.