Znaczenie fazy przygotowania do tranzycji a skuteczność wejścia młodzieży na rynek pracy
[The importance of th e phase of preparation for th e transition and th e effectiveness of youth entering th e labor market]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA (ISSN: 0033-2860)
Współautorzy: Paweł Kot
Rok wydania: 2020
Numer czasopisma: 60
Strony od-do: 44-58
Streszczenie: W artykule podjęto problem wpływu zasobów w postaci celów formowanych w perspektywie tranzycji, samooceny i przekonania o własnej skuteczności w rolach społecznych na skuteczność tranzycji z edukacji na rynek pracy wśród młodzieży. Badanie miało charakter kwestionariuszowy, przebadano w nim 210 osób (117 kobiet i 93 mężczyzn). Średnia wieku badanych osób wynosiła M = 24,87; SD = 1,11. W badaniach wykorzystano Wielowymiarowy Kwestionariusz Planów, Skale Przekonań o Własnej Skuteczności w Rolach Życiowych oraz Skalę Samooceny SES Rosenberga. Zasobem wyjaśniającym posiadanie zatrudnienia po ukończeniu edukacji przez młodzież było posiadanie pracy w trakcie studiów (najlepiej na umowę o pracę lub umowy cywilno-prawne), unikanie porażek przy wyznaczaniu celów oraz przekonanie o własnej skuteczności w roli studenta. W przypadku posiadania po opuszczeniu systemu edukacji pracy zgodnej z wykształceniem, zasobem wyjaśniającym tę zależność były poziom samooceny oraz przekonanie o własnej skuteczności w roli studenta.
Słowa kluczowe: tranzycja, samoocena, przekonania o własnej skuteczności w rolach życiowych
DOI: 10.5604/01.3001.0014.6222



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Bohdan Rożnowski and Paweł Kot",
title = "Znaczenie fazy przygotowania do tranzycji a skuteczność wejścia młodzieży na rynek pracy",
journal = "PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA",
year = "2020",
number = "60",
pages = "44-58"
}

Cytowanie w formacie APA:
Rożnowski, B. and Paweł Kot(2020). Znaczenie fazy przygotowania do tranzycji a skuteczność wejścia młodzieży na rynek pracy. PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA, 60, 44-58.