Beata Popławska

Beknopte grammatica van het Nederlands voor studenten

Książka naukowa recenzowana

Współautorzy: Bas Hamers
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2019
Redaktorzy: Stanisław Sarek
Streszczenie: Niniejsza książka Beknopte grammatica van het Nederlands voor studenten to kompendium wiedzy na temat gramatyki języka niderlandzkiego oraz interesujące opracowanie stworzone z myślą o tych, którzy nie tylko znają podstawy języka, ale także próbują zrozumieć zasady gramatyczne nim rządzące. Książka zawiera krótki przegląd morfologii z najważniejszymi kategoriami gramatycznymi. W części zatytułowanej Składnia autorzy zwracają uwagę na strukturę zdania holenderskiego, która diametralnie różni się od polskiego. Często brak jest jednoznacznego odpowiednika w języku polskim dla holenderskich kategorii składniowych. Niemniej jednak podjęto próbę znalezienia polskiego tłumaczenia, które możliwie najlepiej odpowiada kategoryzacji w obu językach Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę polskich studentów niderlandystyki, mamy nadzieję, że praca ta stanie się przydatna zarówno dla nich, jak i dla nauczycieli akademickich. Autorzy, Bas Hamers i Beata Popławska, pracują na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, na którym zajmują się nauczaniem języka niderlandzkiego.
Słowa kluczowe: Gramatyka języka niderlandzkiego, rozbiór gramatyczny zdania, rozbiór logiczny zdania, ekwiwalent, kategorie

@book{1,
author = "Beata Popławska and Bas Hamers",
title = "Beknopte grammatica van het Nederlands voor studenten",