Artur Hamryszczak

The Archives at the General House of the Congregation of the Resurrection of Our Lord Jesus Christ in Rome

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu (ISSN: 1899-3109)
Rok wydania: 2023
Tom: 16
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 203-220
Streszczenie: Archiwum w Domu Generalnym Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Rzymie jest centralnym archiwum historycznym zgromadzenia. Za jego twórcę należy uznać Bogdana Jańskiego, który w 1840 r. polecił zgromadzić w Rzymie całą swoją spuściznę. Od 1886 r. dokumentacja mieści się w domu generalnym zmartwychwstańców przy via San Sebastanello 11. Pierwsze prace porządkujące archiwalia podjął ks. Paweł Smolikowski, na przełomie XIX i XX wieku. Na aktualny stan archiwum największy wpływ miał ks. ks. John Iwicki który zinwentaryzował prawie 70 000 jednostek aktowych, dzieląc zasób na 11 serii. W latach 2017-2023 ks. Paweł Szymanowski, archiwista zgromadzenia doprowadził do podpisania z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych umowę dzięki czemu zdigitalizowano listy Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida oraz poddano je konserwacji. Dodatkowo został wdrożony w archiwum Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA), dzięki czemu sukcesywnie są umieszczane opisy inwentarzowe archiwaliów i ich skany. Archiwum rzymskie zmartwychwstańców nie posiada statutu, jednak od 30 października 1996 r. działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez o. Sutherlanda MacDonalda CR, generała zgromadzenia. Archiwum posiada zasób liczący ponad 80 000 jednostek. Gromadzi spuściznę dokumentacyjną wytworzoną przez centralne instytucje zgromadzenia, domy zmartwychwstańców oraz spuścizny duchownych. Archiwum Zmartwychwstańców posiada bardzo cenny zasób dokumentacyjny, który poprzez swoją wielkość i wartość informacyjną powoduje, że należy instytucję tę uznać za jedną z najważniejszych poza granicami Polski. Jego znaczenie nie ogranicza się tylko do poznania dziejów polskiego Kościoła na emigracji w XIX i XX wieku, ale również życia wychodźców polskich. Szczególnie cenne są materiały dotyczące działalności Wielkiej Emigracji, życia kulturalnego i politycznego Polaków na emigracji w dobie niewoli narodowej.
Słowa kluczowe: archiwum kościelne, archiwum rzymskie, zmartwychwstańcy, rękopisy, Wielka Emigracja, Bogdan Jański, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, San Sebastianello
Dostęp WWW: https://czaz.akademiazamojska.edu.pl/index.php/fs/article/view/2398/2257
DOI: https://doi.org/10.56583/fs.2398



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Artur Hamryszczak",
title = "The Archives at the General House of the Congregation of the Resurrection of Our Lord Jesus Christ in Rome",
journal = "Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu",
year = "2023",
number = "3",
pages = "203-220"
}

Cytowanie w formacie APA:
Hamryszczak, A. (2023). The Archives at the General House of the Congregation of the Resurrection of Our Lord Jesus Christ in Rome. Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, 3, 203-220.