Job satisfaction and temperament structure of gifted people

Czasopismo: Mensa Research Journal Współautorzy: Małgorzata Siekańska
Rok wydania: 2008
Streszczenie: Artykuł skupia się na problemach dorosłych, którzy w szkole średniej byli uczniami o wybitnych zdolnościach do uczenia się. Głównym punktem zainteresowania badań przedstawionych tutaj jest zadowolenie z pracy wśród utalentowanych ludzi i ich struktura ich temperamentu. Autorzy są zainteresowani, czy istnieją korelacje między badanymi zmiennymi, zarówno w całej grupie zdolnych osób, jak również w podgrupie osób uzdolnionych w naukach humanistycznych oraz w grupie kontrolnej. Wyniki badań pokazują, że między grupą utalentowanych osób i grupą kontrolną pojawiają się istotne różnice w skali Energiczności (VG) oraz Aktywność (AC). Badane grupy różnią się co do rodzaju i zakresu spełnienia oczekiwań dotyczących kariery zawodowej. Uzdolnione osoby, w porównaniu do grupy kontrolnej, są bardziej zadowoleni ze swojej pracy.

author = "Andrzej Sękowski and Małgorzata Siekańska",
title = "Job satisfaction and temperament structure of gifted people",
journal = "Mensa Research Journal",
year = "2008",

Sękowski, A. and Małgorzata Siekańska(2008). Job satisfaction and temperament structure of gifted people. Mensa Research Journal, 2, 34-40.