[The educational dimension of the biography of the composer and pianist, Professor Andrzej Nikodemowicz]

Czasopismo: Biografistyka Pedagogiczna (ISSN: 2543-6112)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Celem artykułu jest próbą pokazania wymiaru edukacyjnego biografii światowej sławy kompozytora i pianisty profesora Andrzeja Nikodemowicza. W publikacji przedstawiono niezwykłą biografię człowieka, który spędził niemal całe życie w rodzinnym Lwowie. Od 1980 r. związany był z Lublinem, jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Opisując polsko-ukraińsko-ormiańskie pochodzenie rodziny, losy rodziców i braci, a także jego samego w publikacji ukazano, jak historyczne konteksty i dramatyczne wydarzenia życiowe, z którymi musiał się zmierzyć, miały wpływ na jego losy. Rozmawiając o Lwowie i Lublinie, pośrednio odpowiedział on na pytanie, jak syn słynnego architekta, A. Nikodemowicz, działając przez wiele lat jako organista kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, stał się światowej sławy pianistą, kompozytorem, jednocześnie ciesząc się uznaniem nie tylko w gronie członków Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich, ale także w Stolicy Apostolskiej i władz miasta Lublina, gdzie został nagrodzony tytułem honorowego obywatela. W publikacji ukazano człowieka niezwykle wrażliwego na piękno, prawdę i dobroć, a jednocześnie tekst jest świadectwem żywej wiary i moralnego autorytetu bohatera.
Słowa kluczowe: Andrzej Nikodemowicz, historia pochodzenia rodzinnego, pedagogiczny wymiar biografii, Lwów i Lubelszczyzna, kompozytor i muzyka
Dostęp WWW: http://www.biografistykapedagogiczna.pl/index.php/pl/component/phocadownload/category/2-tom-2-2017-wyd-2?download=36:12-rynio-bp-2

author = "Alina Rynio",
title = "Wychowawczy wymiar biografii kompozytora i pianisty, profesora Andrzeja Nikodemowicza",
journal = "Biografistyka Pedagogiczna",
year = "2017",

Rynio, A. (2017). Wychowawczy wymiar biografii kompozytora i pianisty, profesora Andrzeja Nikodemowicza. Biografistyka Pedagogiczna, 1, 175-189.