Waldemar Pałęcki

[The Mystery of the Nativity according to Liber de divinis officiis by Rupert of Deutz OSB]

Czasopismo: Verbum Vitae (ISSN: 1644-8561)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: W liturgii w dobie średniowiecza ważną rolę odegrała teologiczna interpretacja tekstów i gestów liturgicznych zaprezentowana przez przedstawicieli niemieckiej szkoły monastycznej. Do jednych z najważniejszych jej przedstawicieli należał Rupert z Deutz OSB, który swoje poglądy przedstawił w Liber de divinis officis. Treścią niniejszego artykułu jest ukazanie na czym polega wyjątkowość Wcielenia Syna Bożego według jego poglądów na przykładzie świętowania uroczystości Narodzenia Pańskiego. Szczególnie do istotnych treści należy jego interpretacja tekstów i obrazów starotestamentalnych oraz odniesienie wydarzenia Wcielenia do pierwszego dnia stworzenia. Swoje poglądy przedstawił nie tylko w oparciu o zwyczaje liturgiczne, ale również według zasad komputystyki średniowiecznej.
Słowa kluczowe: liturgia średniowieczna, Narodzenie Pańskie, historia liturgii, zbawienie, alegoria, teologiczna szkoła monastyczna
Dostęp WWW: https://czasopisma.kul.pl/index.php/vv/article/view/13722
DOI: 10.31743/vv.13722

author = "Waldemar Pałęcki",
title = "Misterium Narodzenia Pańskiego według Liber de divinis officis Ruperta z Deutz OSB",
journal = "Verbum Vitae",
year = "2022",

Pałęcki, W. (2022). Misterium Narodzenia Pańskiego według Liber de divinis officis Ruperta z Deutz OSB. Verbum Vitae, 2, 535-550.