Waldemar Pałęcki

[In his Church the Lord Opened his Mouth (Cf. Eccl. 15,5). Intercession of John the Apostle and Evangelist in Light of Mass Formularies used in the Western Church until the Council of Trent]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Od pierwszych wieków chrześcijaństwa kult świętych był nierozdzielnie związany z misterium Chrystusa. Zwłaszcza na początku oddawano szczególną cześć Matce Jezusa i najbliższym uczniom Chrystusa Pana. Jednym z tych uczniów Pana należących do grona Dwunastu, którego kult znany był od pierwszych wieków chrześcijaństwa, jest św. Jan Ewangelista. W tradycji zachodniej obchodzono dwa święta ku Jego czci: dzień narodzin dla nieba, 27 grudnia, oraz wspomnienie poddania go torturom, 6 maja. W kształtowaniu się kultu św. Jana oprócz przekazów biblijnych ważną rolę odegrały apokryfy Nowego Testamentu. Najczęściej z biblijnych przekazów w formularzach mszalnych przywoływano powołanie św. Jana jako rybaka ludzi, jego szczególną relację z Chrystusem podczas Ostatniej Wieczerzy oraz przekazanie pod jego opiekę Matki Pana. Wskazując na Jego naukę często odwoływano się do głoszonego przez niego Odwiecznego Słowa, które od początku było u Boga. Lektura tekstów liturgicznych ku czci św. Jana Ewangelisty pozwoliła ukazać tego Świętego w misterium Kościoła jako wzór zjednoczenia z Chrystusem i Jego Matką, oraz jako orędownika w codzienności życia wiernych.
Słowa kluczowe: liturgia, kult świętych, Eucharystia, św. Jan Apostoł i Ewangelista
Dostęp WWW: https://ojs.tnkul.pl/index.php/rt/article/view/14325/13614
DOI: 10.18290/rt20678-3

author = "Waldemar Pałęcki",
title = "W swoim Kościele Pan otworzył jego usta (por. Syr 15, 5). Orędownictwo św. Jana apostoła i Ewangelisty w świetle formularzy mszalnych Kościoła zachodniego do Soboru Trydenckiego",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2020",

Pałęcki, W. (2020). W swoim Kościele Pan otworzył jego usta (por. Syr 15, 5). Orędownictwo św. Jana apostoła i Ewangelisty w świetle formularzy mszalnych Kościoła zachodniego do Soboru Trydenckiego. Roczniki Teologiczne, 8, 39-57.