Bezrobotni absolwenci – niewykorzystany potencjał Lubelszczyzny?
[Unemployed graduates - the untapped potential of Lublin?]

Czasopismo: Roczniki Nauk Społecznych (ISSN: 0137-4176)
Rok wydania: 2014
Tom: 6 (42)
Streszczenie: W ostatnich latach coraz częściej mówi się o studentach jako ukrytych bezrobotnych, konieczności dostosowania charakteru studiów do potrzeb rynku pracy i nowoczesnej gospodarki, której wymagania często mijają się z uniwersyteckimi propozycjami. Rządzący od dłuższego czasu bardzo skutecznie promują tak zwane „kierunki zamawiane” po to, by zachęcić młodych ludzi do studiowania wiedzy technicznej kosztem humanistycznej i społecznej. Jako swoista taktyka często dominuje przeciwstawianie „dobrych” kierunków technicznych, zapewniających po ich ukończeniu świetlaną przyszłość – tym „złym” – humanistycznym, które zgodnie z zapewnieniami rządzących, generują bezrobocie. Jednak często polityczne autorytety zapominają o tym, że o zawodowym sukcesie decyduje nie tylko charakter ukończonych studiów, ale również wiele innych elementów, do których należy m. in. kapitał ludzki i społeczny. Celem tego artykułu jest ukazanie faktycznego stanu i wizji przyszłości absolwentów studiów wyższych na przykładzie socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i ich miejsca w społeczności Lubelszczyzny.
Słowa kluczowe: kapitał ludzki, kapitał społeczny, bezrobocie, edukacja, socjologia, studia humanistyczne
Dostęp WWW: https://tnkul.pl/files/userfiles/files/RNS2014nr4_179-200_Soler.pdf

author = "Urszula Soler",
title = "Bezrobotni absolwenci – niewykorzystany potencjał Lubelszczyzny?",
journal = "Roczniki Nauk Społecznych",
year = "2014",

Soler, U. (2014). Bezrobotni absolwenci – niewykorzystany potencjał Lubelszczyzny?. Roczniki Nauk Społecznych, 4, 179-200.