Foodsaving for Sustainable Development: Local Implications of Global Problems

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Izzivi Prihodnosti = Challenges of the Future (ISSN: 2463-9281)
Rok wydania: 2019
Numer czasopisma: 2
Strony od-do: 68-80
Streszczenie: Cel abstrakcyjny i oryginalność: bezpieczeństwo żywnościowe staje się coraz ważniejszą kwestią dla rządów, organizacji światowych, a także przedsiębiorstw, organizacji non-profit i zwykłych obywateli. Do niedawna uważano, że problem ten dotknął kraje wysoko rozwinięte. Jednak w świetle niedawnego kryzysu gospodarczego i finansowego ta percepcja zaczęła się zmieniać. Niedobór żywności dotyczy praktycznie całego świata. Jaka jest intrygująca dychotomia między faktem, że miliony ludzi cierpią z powodu niewystarczającego dostępu do dobrej jakości żywności, a z drugiej strony, że każdy dzień jedzenia jest wyrzucany. Czy ten problem można rozwiązać? Jak lokalna inicjatywa może pomóc w jej rozwiązaniu? W tym artykule przedstawię przykłady najlepszych europejskich nadwyżek żywności, które mogą przynieść bardziej zrównoważony rozwój na świecie. Metoda: Autor artykułu był członkiem Foodsaving Project, który badał najlepsze praktyki dotyczące ratowania nadwyżek żywności w czterech różnych krajach europejskich. Projekt obejmował zarówno założenia teoretyczne, jak i wyniki badań opracowane w trakcie prowadzenia projektu, takie jak analiza różnych dokumentów, tekstów, wywiadów i obserwacji. Wyniki: Najlepsze europejskie praktyki dotyczące ratowania nadwyżek żywności, zwłaszcza w Polsce. Społeczeństwo: najlepsze praktyki w zakresie wpływu, odpowiedzialność społeczna, problem, a także krajowe i międzynarodowe regulacje prawne. Pokazuje również, że odpowiedzialność społeczna może wpływać na codzienne życie. Ograniczenia / dalsze badania: Badania miały zasięg lokalny, a zakres przedstawionych najlepszych praktyk jest zatem ograniczony. Pozostaje wiele niezbadanych rozwiązań, które mogą wpływać na odpowiedzialność społeczną i środowisko w tym zakresie.
Słowa kluczowe: żywność, odzyskiwanie żywności, organizacja non-profit, problemy globalne, implikacje lokalne, zrównoważony rozwój, środowisko, społeczeństwo.
Dostęp WWW: https://www.fos-unm.si/media/pdf/IP/44_Soler.pdf



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Urszula Soler",
title = "Foodsaving for Sustainable Development: Local Implications of Global Problems",
journal = "Izzivi Prihodnosti = Challenges of the Future",
year = "2019",
number = "2",
pages = "68-80"
}

Cytowanie w formacie APA:
Soler, U. (2019). Foodsaving for Sustainable Development: Local Implications of Global Problems. Izzivi Prihodnosti = Challenges of the Future, 2, 68-80.