Sławomir Nowosad

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Poszczególne rozdziały niniejszej książki podejmują wybrane zagadnienia z zakresu współczesnej katolickiej i niekatolickiej teologii moralnej. Mają one na celu objaśnienie różnych rzeczywistości i aspektów życia ludzkiego w wymiarze tak indywidualnym, jak i społecznym. W początkowych partiach tekstu uwaga koncentruje się na integralnej antropologii w kontekście solidarności i sprawiedliwości społecznej, by następnie w takiej pełnej wizji człowieka dostrzec podstawę dla zdrowej ekologii. W kolejnym rozdziale chodzi o ukazanie męczeństwa jako szczególnego wezwanie moralnego, gdzie w pewnych okolicznościach chrześcijanin powinien być gotowy do oddania życia z miłości do Boga i wierności Jego przykazaniom. Odwołując się do bogatego nauczania Jana Pawła II w dalszej części autor uwypukla istotne wymiary i owoce communio, uwzględniając skomplikowanie współczesnego świata i kultury. Pluralizm dzisiejszej kultury ujawnia się również w kolejnym rozdziale, by wskazać na wezwanie do współpracy instytucji teologicznych. Taka współpraca, również na płaszczyźnie międzyreligijnej, znajduje swój wyraz w rozdziale poświęconym zagadnieniom ludnościowym. Nastawienie na dialog i współpracę można też dostrzec w następnych partiach książki, gdzie uwaga zwraca się zwłaszcza na wymiar ekumeniczny. Chodzi tu o potrzebę ekumenicznego zorientowania samej teologii moralnej, jak też uwzględnienia zróżnicowanych reakcji niekatolickich autorów na katolicką naukę moralną przedstawioną w encyklice Veritatis splendor Jana Pawła II. Z kolei książka przedstawia dwa zagadnienia wybrane w ich niekatolickim rozumieniu – jest to anglikańska wizja prawa naturalnego oraz prawosławna koncepcja wojny sprawiedliwej. Dwa ostatnie rozdziały podejmują problematykę tożsamości i misji uniwersytetu. Autor podkreśla, że to właściwe rozumienie człowieka i jego życia powinno być podstawową drogą każdego uniwersytetu. Natomiast w kontekście współczesnej, coraz bardziej zsekularyzowanej kultury uniwersytet katolicki nie może zrezygnować ze swojego szczególnego zadania dowartościowywania teologii i inspiracji teologicznej w świecie nauki. Publikacja zawiera wprowadzenie, jak też wykaz literatury oraz indeks osobowy.
Słowa kluczowe: Antropologia integralna, teologia moralna, ekumenizm, kultura, communio, demografia, ekologia, prawo naturalne, wojna, męczeństwo, uniwersytet
Dostęp WWW: http://katalog.nukat.edu.pl/lib/item?id=chamo:5034647&fromLocationLink=false&theme=nukat

@book{1,
author = "Sławomir Nowosad",