Paweł Mąkosa

Katecheza polskich dzieci w Wielkiej Brytanii w opinii duszpasterzy polonijnych
[Catechesis of Polish children in Great Britain in the opinion of Polish priests]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Troska Kościoła o migrantów ma bardzo długą tradycję, a w dobie współczesnych, coraz bardziej dynamicznych procesów migracyjnych ulega intensyfikacji. Przejawem takiej troski są między innymi parafie personalne erygowane dla migrantów i powierzane duszpasterzom znającym ich język i obyczaje. Rolą takich wspólnot jest nie tylko sprawowanie liturgii, ale także katechizacja i posługa miłości. Problemem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie o kształt katechezy adresowanej do polskich dzieci w warunkach emigracji. Na podstawie badań empirycznych, przeprowadzonych wśród duszpasterzy polonijnych w ramach projektu naukowego zatytułowanego Edukacja religijna polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Stan aktualny i perspektywy rozwoju, udzielono odpowiedzi na temat organizacji, treści, form i metod katechezy polskich dzieci w tym kraju. Przeprowadzono ich krytyczną analizę i sformułowano postulaty na przyszłość.
Słowa kluczowe: Polonia w Wielkiej Brytanii, duszpasterstwo emigracyjne, katecheza w warunkach emigracji
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rt/article/view/8616
DOI: 10.18290/rt.2017.64.11-2

author = "Paweł Mąkosa",
title = "Katecheza polskich dzieci w Wielkiej Brytanii w opinii duszpasterzy polonijnych",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2017",

Mąkosa, P. (2017). Katecheza polskich dzieci w Wielkiej Brytanii w opinii duszpasterzy polonijnych. Roczniki Teologiczne, 11, 21-34.