Czasopismo: Acta Historica Universitatis Klaipedensis (ISSN: 1392-4095)
Rok wydania: 2014
Streszczenie: Artykuł prezentuje działania królów Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta, dwóch ostatnich Jagiellonów na tronie polskim, które umożliwiły rozwój Reformacji na terenie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Omawia postawę obu monarchów wobec dyskusji na temat reform Kościoła i ich stosunek do zaburzeń religijnych związanych z rozwojem Reformacji w Europie Zachodniej. Analizuje zespół edyktów królewskich, które były skierowane przeciwko polskim zwolennikom nowinek religijnych, ukazując ich związek z piętnastowiecznym ustawodawstwem antyheretyckim.
Słowa kluczowe: Reformacja, tolerancja religijna, Jagiellonowie

author = "Paweł Kras",
title = "The Religious Policy of Sigismund I and Sigismund II Augustus in the Reformation Period",
journal = "Acta Historica Universitatis Klaipedensis",
year = "2014",

Kras, P. (2014). The Religious Policy of Sigismund I and Sigismund II Augustus in the Reformation Period. Acta Historica Universitatis Klaipedensis, 53-74.