[Climate neutral: the green transformation of Central European countries in the time of the COVID-19 pandemic]

Książka naukowa recenzowana

Współautorzy: Damian Szacawa, Michał Paszkowski
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2021
Streszczenie: Pandemia COVID-19 postawiła pod znakiem zapytania przyszłość polityk klimatycznych państw Unii Europejskiej (UE). Szybko okazało się jednak, że w obliczu kryzysu priorytety klimatyczne nie tylko udało się obronić, ale również wyeksponować. Zaproponowany przez Komisję Europejską (KE) Europejski Zielony Ład, wytyczający drogę do neutralności klimatycznej, zyskał podstawy koncepcyjne oraz stał się drogowskazem europejskiej odbudowy po kryzysie – co najmniej jedna trzecia wydatków UE w ramach budżetu długoterminowego (Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021–2027 oraz nadzwyczajnego funduszu Next Generation EU) ma być przeznaczona na projekty przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych. Realizacja ambitnych celów klimatycznych pozostaje wyzwaniem dla państw Europy Środkowej, które charakteryzuje podobny poziom poparcia dla partii zielonych w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Rozwój tego typu partii w państwach regionu wykazuje pewne prawidłowości – po okresie wzrostu znaczenia ruchów ekologicznych i ich przekształceniu w partie polityczne (1987-1992), nastąpił okres, w którym znacząco utraciły one poparcie (1992–2004) i niemal całkowicie zniknęły ze sceny politycznej. Po 2004 r. obserwowane jest odrodzenie partii zielonych, które korzystając ze wsparcia Europejskiej Partii Zielonych oraz zachodnioeuropejskich partii zielonych powróciły do parlamentów krajowych oraz uzyskały pierwsze mandaty w Parlamencie Europejskim.
Słowa kluczowe: COVID-19, globalne ocieplenie, klimat, Polityka Klimatyczna, zielona transformacja
Dostęp WWW: https://ies.lublin.pl/en/working-papers/neutralni-dla-klimatu-zielona-transformacja-panstw-europy-srodkowej-w-dobie-pandemii-covid-19-2/

@book{1,
author = "Marlena Gołębiowska and Damian Szacawa and Michał Paszkowski",