Federacja Młodzieży Walczącej 1984-1990 na tle politycznych, społecznych i kulturowych trendów epoki
[The Federation of Fighting Youth in the backdrop of political, social and cultural trends of the epoch]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Federacja Młodzieży Walczącej 1984-1990
Redaktorzy: Marek Wierzbicki
Strony od-do: 8-25
Streszczenie: Artykuł przedstawia genezę, rozwój oraz mechanizmy funkcjonowania Federacji Młodzieży Walczącej - antykomunistycznej organizacji młodzieżowej o charakterze ogólnopolskim, która powstała na fali fascynacji młodego pokolenia legendą ruchu "Solidarności". FMW odgrywała ważną rolę na opozycyjnej mapie Polski, z czasem zajmując jedno z kluczowych miejsc wśród organizacji i ruchów opozycyjnych młodego pokolenia. Była czynnikiem wspierającym modernizację Polski, rzecznikiem praw młodzieży wobec niedemokratycznej władzy. Jej ideologia ograniczała się do radykalnego antykomunizmu, choć wykluczała stosowanie przemocy, jako środka do osiągnięcia politycznych celów. Jej upadek wiązał się ze sprzeciwem znacznej części jej członków i aktywistów przeciwko zawarciu porozumienia z komunistyczną władzą przy Okrągłym Stole w 1989 r. oraz nie znalezieniem nowej formuły działania w warunkach pluralizmu politycznego i demokracji. To doprowadziło do skrajnej radykalizacji, marginalizacji politycznej i utraty popularności wśród szerokich kręgów młodzieży. Do najważniejszych zasług FMW należało ożywienie legendy "Solidarności" i umożliwienie jej ponownego wejścia do politycznej gry w 1988 r.
Słowa kluczowe: Federacja Młodzieży Walczącej, opozycja młodzieżowa, antykomunizm, Okrągły Stół, transformacja systemowa



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Marek Wierzbicki",
title = "Federacja Młodzieży Walczącej 1984-1990 na tle politycznych, społecznych i kulturowych trendów epoki",
journal = "",
year = "2015",
pages = "8-25"
}

Cytowanie w formacie APA:
Wierzbicki, M. (2015). Federacja Młodzieży Walczącej 1984-1990 na tle politycznych, społecznych i kulturowych trendów epoki. , 8-25.