Marcin Składanowski

[“Motorola” and “Givi”– Heroes and Saints of the “Russian world”: An Idealisation and Sacralisation in the Context of Aleksandr Dugin’s Neo-Imperial Ideology]

Czasopismo: Acta Universitais Lodziensis (ISSN: 0208-6050)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Rosyjskie działania propagandowe związane z konfliktem w Donbasie zmierzają do przedstawienia tego regionu w warstwie kulturowej, duchowej, aksjologicznej i religijnej jako nieodłącznej części tzw. „ruskiego świata” (русский мир), rozumianego jako rosyjska wspólnota cywilizacyjna. Ważnym elementem ideologicznej polityki Rosji względem Donbasu jest kształtowanie obrazu „ruskiego bohatera”. Przedstawiany artykuł poświęcony jest heroizacji i sakralizacji dwóch najgłośniejszych postaci związanych z konfliktem w Donbasie – Arsena Pawłowa („Motoroli”) oraz Michaiła Tołstycha („Giwiego”). Interesującym kontekstem ukazującym tło ideologiczne i konsekwencje heroizacji Pawłowa i Tołstycha są nacjonalistyczne poglądy Aleksandra Dugina, jednego z najbardziej znanych ideologów współczesnego rosyjskiego neoimperializmu. W artykule najpierw zarysowane są sylwetki obu postaci. W dalszej kolejności uwagę zwraca się na ideologiczny aspekt konfliktu w Donbasie, w który wpisuje się medialna kreacja Pawłowa i Tołstycha. W tym kontekście omawia się przejawy idealizacji i sakralizacji ich postaci oraz społeczne, polityczne i ideologiczne znaczenia takich działań propagandowych.
Słowa kluczowe: Arsen Pawłow, Michaił Tołstych, Motorola, Giwi, Aleksandr Dugin, wojna w Donbasie, militaryzm rosyjski
DOI: 10.18778/0208-6050.104.11

author = "Marcin Składanowski",
title = "„Motorola” i „Giwi” – bohaterowie i święci „ruskiego świata”. Idealizacja i sakralizacja w kontekście ideologii neoimperialnej Aleksandra Dugina",
journal = "Acta Universitais Lodziensis",
year = "2019",

Składanowski, M. (2019). „Motorola” i „Giwi” – bohaterowie i święci „ruskiego świata”. Idealizacja i sakralizacja w kontekście ideologii neoimperialnej Aleksandra Dugina. Acta Universitais Lodziensis, 193-213.