Małgorzata Król

Ewa Felińska wśród literatów – epizod (?) biografii zesłanki
[Ewa Felińska Among Writers – An Episode (?) from the Exile's Biography]

Czasopismo: Prace Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej Rok wydania: 2014
Streszczenie: Ewa Felińska znana jest głównie jako sybiraczka, o jej twórczości wiemy niewiele. Pisarstwem bowiem zajęła się na zesłaniu, gdy szczupła pensja od rządu przestała wystarczać na utrzymanie. Jej debiutanckie wystąpienie pt. Myśli o postępie ludzkości, opublikowane w "Tygodniku Petersburskim", omawiało kwestie moralności i postępu. Uznanie krytyki (recenzja L. Sztyrmera) zdołało ją przekonać, aby poświęciła czas pisarstwu - zwróciła się w stronę powieści. Pierwsza z nich: Siostrzenica i ciotka zyskała pozytywną opinię Michała Grabowskiego, co zmotywowało do przygotowania kolejnych: Pana Deputata, Wigilii Nowego Roku, Pomyłki.Teksty nieprędko znalazły wydawcę, a teź nie bez problemów były publikowane.Historię perypetii wydawniczych dzieł Ewy Felińskiej przybliża zachowana korespondencja pomiędzy autorką i Józefem Ignacym Kraszewskim i Adamem Zawadzkim. Powieści ogłoszone z niemałym trudem nie zyskały szerokiego uznania. Teksty raczej przeciętne, słabo wypadały w konfrontacji z od dawna będącymi w obiegu czytelniczym tekstami poprzedniczek np Jaraczewskiej), a jeszcze gorzej w zderzeniu z rozwijającym się romantycznym powieściopisarstwem obyczajowym.Autorka otwarcie pisała o nieumiejętności zbudowania ciekawej intrygi, nadmiernym eksponowaniu wewnętrznych przeżyć i myśli bohaterów ze szwankiem dla akcji.Powieści nie zyskały popularności i szybko zostały zapomniane. Ich analiza pozwala jednak stwierdzić, że dobrze wpisują się w konkretny romantyczny kontekst. Jest nim strefa literackich wpływów koterii petersburskiej.
Słowa kluczowe: zesłanie, Sybir, koteria petersurska, powieść XIX w.

author = "Małgorzata Król",
title = "Ewa Felińska wśród literatów – epizod (?) biografii zesłanki ",
journal = "Prace Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej",
year = "2014",

Król, M. (2014). Ewa Felińska wśród literatów – epizod (?) biografii zesłanki . Prace Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, 1, 99-117.