Małgorzata Król

Korespondencja Ewy Felińskiej za lata 1840-1850 (Wybór)
[A selection of Ewa Felińska's letters from 1840-1855]

Czasopismo: "Tematy i Konteksy" Rok wydania: 2012
Streszczenie: Artykuł przybliża dzieje nieco zapomnianego zbioru korespondencji romantycznej pisarki i zesłanki - Ewy Felińskiej. Kolekcja obejmuje dwa obszary jej życia i działalności (wygnanie i prace literackie). Wygnanie jest tematem obecnym w niepublikowanych listach do dzieci i różnych adresatów. Codzienność zesłania w prezentowanej korespondencji pojawia się rzadko i zawsze na specjalne żądanie adresata. Nie ma tu zesłańczej martyrologii, jest fascynacja kulturową odmiennością. W listach do dzieci uwaga jest skoncentrowana na problemach, którymi one dzieliły się z matką kierowanej do niej korespondencji. Z bloku listów do różnych adresatów wyróżniają się wymieniane z Julią z Raciborowskich Starorypińską jako spisana już w kraju relacja z wydarzeń, mających miejsce po procesie konarszczyków oraz listy do Adama Zawadzkiego - jako zapis pracy redakcyjnej nad tekstami wspomnieniowymi - Wspomnienia z podróży na Syberię i Pamiętników z życia ..
Słowa kluczowe: Syberia, zesłanie, epistolografia, diarystyka XIX w.

author = "Małgorzata Król",
title = "Korespondencja Ewy Felińskiej za lata 1840-1850 (Wybór) ",
journal = "''Tematy i Konteksy''",
year = "2012",

Król, M. (2012). Korespondencja Ewy Felińskiej za lata 1840-1850 (Wybór) . "Tematy i Konteksy", 2, 91-106.