Krzysztof Smykowski

Teologicznomoralne aspekty ruchu drogowego
[Moral Aspects of Road Traffic]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Nazwa konferencji: V Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja z cyklu „Jeden świat-wiele kultur” pt. „Społeczeństwo wobec wyzwań wielokulturowości w aspekcie prawnym, religijnym, ekonomicznym i edukacyjnym”
Miejsce: Bydgoszcz
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Idea wielokulturowości jako wyzwanie : dyskurs religijny, kulturowy i społeczny
Redaktorzy: Helena Czakowska, Mariusz Kuciński
Streszczenie: Istotnym aspektem postępu cywilizacyjnego jest widoczny rozwój środków komunikacji. Przemieszczanie się znacznej części ludności odbywa się w ruchu drogowym. Rosnąca ilość pojazdów rodzi jednak szereg niebezpieczeństw. Mimo udoskonalenia technik ich produkcji i instalacji różnego typu systemów bezpieczeństwa, ilość wypadków drogowych i ich ofiar wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W tym kontekście trzeba mówić o podwójnej odpowiedzialności. Jej podmiotem są przede wszystkim sami uczestnicy ruchu drogowego. Ich moralnym obowiązkiem jest przestrzeganie prawa ustanowionego przez kompetentne władze państwowe, troska o własną sprawność podczas prowadzenia pojazdu oraz dbałość o jego stan techniczny. Nie mniejsza odpowiedzialność ciąży na państwie. Koncentruje się ona na zapewnieniu właściwej infrastruktury i trosce o jej należyty stan oraz na stanowieniu mądrych przepisów ruchu drogowego i ich egzekucji. W tym kontekście konieczne jest także kształtowanie postaw odpowiedzialności za życie własne i innych ludzi. Jest to rolą rodziny, szkoły, Kościoła oraz instytucji państwowych. Zasygnalizować należy także inne problemy moralne związane z rosnącym natężeniem ruchu drogowego. Powoduje ono zagrożenie dla środowiska naturalnego. Upowszechnienie się korzystania z pojazdów mechanicznych może także wpływać na zaniedbanie obowiązku troski o własne zdrowie i życie.
Słowa kluczowe: motoryzacja, odpowiedzialność, ruch drogowy, teologia moralna, wypadki drogowe
Dostęp WWW: http://www.oneworld-manycultures.kpsw.edu.pl/wp-content/uploads/idea_wielokulturowosci.pdf

author = "Krzysztof Smykowski",
title = "Teologicznomoralne aspekty ruchu drogowego",
journal = "",
year = "2015",

Smykowski, K. (2015). Teologicznomoralne aspekty ruchu drogowego. , 167-178.