Krzysztof Smykowski

Współczesny rozwój technologii medycznych wyzwaniem dla etyki
[Contemporary development of medical technologies as a challenge for ethics]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Bydgoszcz
Rok wydania: 2018
Tytuł publikacji: Dialog wielokulturowości i prawda
Redaktorzy: Helena Czakowska, Mariusz Kuciński
Streszczenie: Rozwój technologii medycznych zapoczątkowany w połowie XX wieku trwa do czasów współczesnych. Dzięki opracowaniu nowych leków, metod diagnostyki, prewencji i leczenia w sposób znaczący wzrosła średnia długość życia ludzi mających dostęp do opieki medycznej oraz jego jakość. Postęp daje się zauważyć szczególnie w zakresie ingerencji medycznych związanych z początkiem życia człowieka, co istotnie zmniejsza wskaźnik śmiertelności niemowląt. Jest on jednak zjawiskiem ambiwalentnym. Oprócz niewątpliwych korzyści staje się on w niektórych wypadkach zagrożeniem dla życia i godności dziecka poczętego. Celem artykułu jest przedstawienie jednego z przejawów wspomnianego rozwoju, jakim jest skonstruowanie sztucznej macicy. Urządzenie to zostało opracowane w Stanach Zjednoczonych. W 2017 r. przeprowadzono na płodach owiec jego testy, które zakończyły się sukcesem. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości może zostać ono wykorzystane w terapii wcześniaków, co w znaczny sposób może ograniczyć ilość wad wrodzonych u dzieci przychodzących na świat na początku trzeciego trymestru ciąży. Można jednak zauważyć pewne niebezpieczeństwa, które związane z możliwością wykorzystania urządzenia w przygotowaniu nowych metod sztucznej prokreacji, których stosowania nie da się pogodzić z koniecznością poszanowania godności człowieka.
Słowa kluczowe: etyka, medycyna, rozwój, sztuczna macica, technologia, teologia moralna

author = "Krzysztof Smykowski",
title = "Współczesny rozwój technologii medycznych wyzwaniem dla etyki",
journal = "",
year = "2018",

Smykowski, K. (2018). Współczesny rozwój technologii medycznych wyzwaniem dla etyki. , 329-336.