Primate Wyszyński’s message to students
Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowanyCzasopismo: TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie (ISSN: 1899-7694)
Rok wydania: 2021
Tom: 14
Numer czasopisma: 2
Strony od-do: 377-390
Streszczenie: Przedmiotem artykułu jest nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, adresowane do młodych ludzi, zwłaszcza studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Źródłem rozważań są wybrane teksty przemówień (i innych dokumentów), jakie Wyszyński kierował do społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, począwszy od roku 1946, gdy został mianowany biskupem lubelskim, kończąc zaś na roku 1980, niemal tuż przed Jego śmiercią. W wyniku filologicznej analizy najważniejszych wypowiedzi Wyszyńskiego należy skonstatować, iż jego przesłanie do studentów jest oryginalną pedagogią, pełną serca, dobroci, życzliwości i wiary w drugiego człowieka. Wyraża postawę zatroskanego i wymagającego ojca, któremu bardzo zależy, aby jego ‘dzieci’ („nowych ludzi plemię”) zdobyły nie tylko rzetelne wykształcenie, ale również mądrość życiową, silny kręgosłup moralny, tak by mogły z pożytkiem służyć bliźniemu i Ojczyźnie. Wyszyński przedstawia w swoim nauczaniu holistyczną wizję młodego człowieka – studenta, która obejmuje zarówno jego edukację, jak i wychowanie – rozumiane jako integralne połączenie natury (zdolności, talentów, walorów ducha i ciała) z wartościami nadprzyrodzonymi, z doskonaleniem siebie samego ze względu na Tego, który dla młodych i dla całej ludzkości zawsze winien być Drogą, Prawdą i Życiem. Wyszyński wierzył, że zdobyte przez młodych ludzi dyplomy będą długo i mądrze służyć Ojczyźnie. Jego wypowiedzi – ze względu na pogłębiający się relatywizm moralny, kryzys wychowania dzieci i młodzieży oraz porzucanie wartości chrześcijańskich, nabierają dzisiaj szczególnego znaczenia. Dlatego wychowawcze przesłanie Prymasa, oparte na solidnym, humanistycznym fundamencie, na nieprzemijających kategoriach: prawdy, dobra, piękna, solidarności i użyteczności, może posłużyć jako narzędzie, dzięki któremu nauczyciel jako mistrz skutecznie dotrze do serc i umysłów swoich uczniów-studentów, wyposażając je zarówno w solidną wiedzę, jak i otwierając na wartości duchowe i na Prawdę.
Słowa kluczowe: Stefan Wyszyński, kardynał, Prymas Polski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, dziedzictwo, studenci, nauczanie, wychowanie, podstawowe wartości humanistyczne i chrześcijańskie
Dostęp WWW: https://tkp.edu.pl/wp-content/uploads/2021/12/Narecki_2021_2.pdf
DOI: 10.32084/tekapr.2021.14.2-27
Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Krzysztof Narecki",
title = "Primate Wyszyński’s message to students",
journal = "TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie",
year = "2021",
number = "2",
pages = "377-390"
}
Cytowanie w formacie APA:
Narecki, K. (2021). Primate Wyszyński’s message to students. TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie, 2, 377-390.