Kazimierz Pierzchała

Wychowawcze znaczenie kultury i religii w przeżywaniu macierzyństwa
[Pedagogical importance of culture and religion in experience of motherhood]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Religia i człowiek religijny – zdaniem Adama Maja z pracownika KUL (w zgodzie z Erichem Frommem) – wyrażają się w kulturze, sama religia i kultura wchodzą z sobą w rozmaite powiązania. Fakt religijny jest poznawalny i interpretowany przez kulturę, ponieważ religia tworzy kulturę i jest kulturą. Co więcej, nie było takiej kultury w przeszłości i jak się zdaje nie może być takiej kultury w przyszłości, która by nie miała religii. W tej perspektywie religia wnosi w kulturę istotny wymiar personalny (np. afirmację osoby ludzkiej, jej godność, rozwój, pierwszeństwo wartości moralnych). Religia dopełnia ludzki byt egzystencji, inspirując m.in. ich twórcze zaangażowanie w kulturę. Poród jest w każdej z kultur i religii w obecnych świecie postrzegany w sposób z nią zgodny, a narodziny dziecka były i pozostają wydarzeniem niezmiernie istotnym dla każdej społeczności. Niezależnie od miejsca zamieszkania kobiety i religii z jaką się ona utożsamia, ciąża i poród dostarczają tych samych emocji i uczuć. Każdej z nich towarzyszą lęk i niepewność o zdrowie dziecka, a w konsekwencji szczęście i radość po jego szczęśliwym narodzeniu. Macierzyństwo jest przejawem stanu fizjologicznego kobiety, zespolonego z jej stanem psychicznym, a więc z witalną rzeczywistością, ogarniającą całego człowieka, żyjącego we wspólnocie. Jest miłością, która jest konstruktem społecznym. Jakość świadczonego dziecku macierzyństwa, od narodzin aż do dorosłości, w niebagatelnej mierze, determinuje jego stawanie się osobą ludzką, społeczną. Doniosłość miłości i odpowiedzialności nie dotyczy tylko funkcji biologicznej w przekazywaniu życia, ponieważ w procesie tym występują nie tylko osoby: ojciec, matka i dziecko, ale przede wszystkim obejmująca ich duchowość. Rodzenie, wychowanie, opieka, troska, zabieganie o radość i szczęcie, macierzyństwo staje się kulminacyjnym punktem sensu życia i jest dochodzeniem do samorealizacji i samospełnienia człowieka, najpierw biologicznie (biologia warunkuje dalszy wymiar rozwoju na poziomie psychiki i duchowości). Miłość dysponuje szczególną właściwością, nie posiadając żadnych ograniczeń i barier, posiada natomiast charakter typowo zindywidualizowany i niepowtarzalny, bazujący na sferze emocji i uczuć. Kardynał Karol Wojtyła zaznaczył m.in., że ojciec i matka dający dzieciom życie biologiczne, są zobowiązani żmudnym wysiłkiem dopełnić swe rodzicielstwo ojcostwem i macierzyństwem duchowym przez wychowanie. Z macierzyństwem łączy się proces wychowania. Rodzina jest nie tylko pierwszą i podstawową szkołą uspołecznienia, lecz również miejscem wychowania, m.in. seksualnego, prowadzonego roztropnie przez rodziców, jak również przez wybrane i kontrolowane przez nich ośrodki wychowawcze. Duchowe macierzyństwo jest darem dla wszystkich i szczególną wartością dla tych, którzy oddają się pod macierzyńską opiekę Maryi, zwłaszcza kobiety w stanie błogosławionym. Jest to prawda niezwykle ważna w życiu wiernych Chrystusa, ponieważ w rzeczywistości dotyczy macierzyństwa duchowego Maryi w Kościele, powierzonego Jej przez konającego Syna na Golgocie. Macierzyństwo to zaistniało w dokonującej się tajemnicy Wcielenia. Sobór Watykański II uczy bowiem, że: «Macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie […], aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych» (KK 62). Rozwinięta „definicja” macierzyństwa w ujęciu całościowym nawiązuje do znaczenia osoby. Nadawana jest macierzyństwu najwyższa godność – poprzez powołanie kobiety – wpisana w jej życie. Przedmiotowa monografia przedstawia (poza kwestią macierzyństwa i kultury) proces historyczny starotestamentowego i nowotestamentowego zbawczego działania Boga z jego „dalszym ciągiem” we wspólnocie Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem okresu pontyfikatu Jana Pawła II – „Papieża Rodziny”. O wyborze takim zadecydowało znaczenie tej właśnie religii w kulturach świata, jak również jej historyczność. Dzięki perspektywie wiary w nieustające orędownictwo Matki Odkupiciela, poświadczone (.
Słowa kluczowe: Wychowanie, pedagogika, kultura, religia, teologia, macierzyństwo

@book{1,
author = "Kazimierz Pierzchała",
title = "Wychowawcze znaczenie kultury i religii w przeżywaniu macierzyństwa ",