Kazimierz Pierzchała

[The environment of prison isolation trauma for mothers with children. Interdisciplinary approach]

Czasopismo: Resocjalizacja Polska (ISSN: 2081-3767)
Rok wydania: 2021
Strony od-do: s. 273-289 (PL)
Streszczenie: Celem artykułu jest próba teoretycznego określenia wpływu środowiska więziennego na kobiety z małymi dziećmi, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, ukazanie interdyscyplinarne problemu, na podłożu instytucji totalnej jaką jest zakład karny, w kontekście wpływu tego zjawiska na dorosłe życie dziecka, wychowującego się (nawet przez pierwsze 3 lata swego życia) w izolacji więziennej. Autorowi publikacji prześwieca przekonanie, że przeszłość biograficzna więziennych matek istotnie wpływa na ich teraźniejszość, a przebywanie skazanych kobiet-matek i ich dzieci w warunkach izolacji penitencjarnej silnie determinuje ich przyszłość. Powraca pytanie o sens oddziaływań prowadzonych w warunkach penitencjarnych. Fundamentem kształtowania się poczucia sprawczości człowieka jest pierwotne środowisko życia – w tym w głównej mierze zależność i więzi emocjonalne pomiędzy matką a dzieckiem. Zdobyte poczucie bezpieczeństwa dziecko zachowuje na całe życie. Wydaje się niestety, że kobiety-matki przebywające w zakładzie karnym w pierwszej kolejności są skazanymi, następnie pełnią funkcje macierzyńskie. Autor nie do końca odpowiada, Czy więzienie jest traumaztyzujące dla matki z dzieckiem?, pokazując argumenty, pozostawiając odpowiedź „Czytelnikowi” i pole do przyszłych badań.
Słowa kluczowe: izolacja więzienna, matka, dziecko, resocjalizacja, trauma
Dostęp WWW: http://www.resocjalizacjapolska.pl/index.php/rp/issue/view/17
DOI: https://doi.org/10.22432/rp.400

author = "Kazimierz Pierzchała",
title = "Środowisko izolacji więziennej traumą (?) dla matek z dziećmi. Ujęcie interdyscyplinarne",
journal = "Resocjalizacja Polska",
year = "2021",
pages = "s. 273-289 (PL)"

Pierzchała, K. (2021). Środowisko izolacji więziennej traumą (?) dla matek z dziećmi. Ujęcie interdyscyplinarne. Resocjalizacja Polska, 22, s. 273-289 (PL).