Kazimierz Pierzchała

Socjalizacja dziecka w dysfunkcjonalnej rodzinie
[Socialization of a child in a dysfunctional family]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Acta Scientifica Academiae Ostroviensis. Sectio A, Nauki Humanistyczne, Społeczne i Techniczne (ISSN: 2300-1739)
Rok wydania: 2018
Tom: 12
Numer czasopisma: 2
Strony od-do: 341-367
Streszczenie: Artykuł poświęcony jest oddziaływaniom socjalizacyjnym w ówczesnym społeczeństwie, które ze względu na zmieniane wa-runki społeczne i kulturowe przybierają formy różniące się od tradycyjnych modeli socjalizacji. Socjalizacja dziecka w rodzinie zaczyna się w chwilą jego narodzin, a jej przebieg i rezultaty determinują funkcjonowanie dziecka w grupie społecznej. Zaczerpnięte − często w toku obserwacji osób „znaczących” − wartości, normy, zasady postępowania czynią młodego człowieka społecznie wartościowym. Na podstawie zdobytych w rodzinie doświadczeń jednostka buduje swoją tożsamość, spogląda na rzeczywistość przez pryzmat świata wartości najbliższych, tego, co uważa się za ważne, wyjątkowe lub nieistotne, za dobre lub złe, przyjazne lub wrogie. To wszystko w obszarze dysfunkcjonalnej rodziny i wpływu jej na socjalizację dziecka.
Słowa kluczowe: Socjalizacja, dziecko, rodzic, wychowanie, dysfunkcjonalna rodzina, wartości
DOI: 10.33674/acta_2220182



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Kazimierz Pierzchała",
title = "Socjalizacja dziecka w dysfunkcjonalnej rodzinie",
journal = "Acta Scientifica Academiae Ostroviensis. Sectio A, Nauki Humanistyczne, Społeczne i Techniczne",
year = "2018",
number = "2",
pages = "341-367"
}

Cytowanie w formacie APA:
Pierzchała, K. (2018). Socjalizacja dziecka w dysfunkcjonalnej rodzinie. Acta Scientifica Academiae Ostroviensis. Sectio A, Nauki Humanistyczne, Społeczne i Techniczne, 2, 341-367.