Katarzyna Lenart-Kłoś, dr nauk społecznych w zakresie socjologii (2015).
W latach 2006-2011 studiowałam socjologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Studia licencjackie ukończyłam w 2009 r. (specjalność: praca socjalna), otrzymując tytuł licencjata na podstawie pracy pt. Specyfika przestępczości kobiet w Polsce. W 2011 roku uzyskałam tytuł magistra socjologii na podstawie pracy pt. Podmioty i uwarunkowania resocjalizacji więźniów na przykładzie Aresztu Śledczego w Lublinie, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Fela. W 2011 roku ukończyłam też studia podyplomowe z Organizacji pomocy społecznej na UMCS. W roku 2014 odbyłam półroczny staż naukowo-badawczy u prof. Ilony Ostner w Georg-August-Universität Göttingen (Niemcy). Studia doktoranckie realizowałam w ramach Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich „Odpowiedzialność społeczna w innowacyjnej gospodarce”. W 2015 roku obroniłam rozprawę doktorską pt. Etos pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej, przygotowaną pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Fela (recenzenci: prof. Iwona Niewiadomska, prof. Jan Maciejewski).
Wolontariuszka w programie Eleutheria – Wolontariacie Pomocy Więźniom - prowadzenie zajęć w zakładach karnych i aresztach śledczych, również w wersji online, pomoc postpenitencjarna (NVC, mediacje, integracja rodzin, przygotowanie do opuszczenia zk, motywacja) - m.in. programy "Wiatr w Żagle", "Ja, Tata", "Żywe rozmowy o życiu" na oddziałach męskich i kobiecych
Koordynator działań Centrum Wolontariatu w Lublinie w ramach projektu VOLPRIS.EU - Prisons Managing Volunteers in EU.
Mediator w sprawach karnych i rodzinnych, wpisana na listę mediatorów stałych przy Sądzie Okręgowym w Lublinie.
Koordynator kierunku Praca socjalna I stopnia i Praca socjalna i ekonomia społeczna II stopnia (do 2022 r.)
Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Sekcja Pracy Socjalnej oraz Sekcja Socjologii Dzieci i Dzieciństwa.
Członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego
Ukończyłam:
- studia podyplomowe na kierunku Dialog motywujący w Polskim Instytucie Dialogu Motywującego i Dolnośląskiej Szkole Wyższej, jestem certyfikowanym praktykiem dialogu motywującego PIDM (2021).
- szkolenie podstawowe (80h) z Terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach w Centrum Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (styczeń-maj 2021, prowadzenie: Tomasz Świtek), akredytowane przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i International Alliance of Solution Focused Teaching Institutes.
- kurs Praktyk Zastępowania Agresji (Amity Art, 20-23.09.2021) i kurs specjalistyczny "TRENER Treningu Zastępowania Agresji (Amity ART) w resocjalizacji dorosłych" (6-10.12.2021), jestem w trakcie certyfikacji.
- pogłębione szkolenie z zakresu NVC (Porozumienia bez Przemocy) w Empathic Way (29.09-15.12.2021).
Jestem w trakcie studiów podyplomowych z zakresu suicydologii.
Interesuję się mindfulness, ukończyłam kurs MBSR.
W wolnym czasie biegam w górach i startuję na dystansach ultra, najchętniej około 100-kilometrowych.
Zainteresowania naukowe: socjologia grup dyspozycyjnych, etyka służb mundurowych, suicydologia, pomoc postpenitencjarna, wolontariat w jednostkach penitencjarnych, patologie społeczne, penitencjarystyka, kryminologia, readaptacja i reintegracja społeczna