Justyna Szulich-Kałuża

Społeczne uwarunkowania edukacji medialnej w rodzinie
[Social Conditions of Media Literacy in the Family Unit]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Journal of Modern Science (ISSN: 1734-2031)
Rok wydania: 2016
Numer czasopisma: 1 (28)
Strony od-do: 353-368
Streszczenie: W artykule podjęto próbę określenia i scharakteryzowania wybranych społecznych determinant edukacji medialnej w rodzinie. Pierwszą z nich jest zróżnicowanie pokoleniowe warunkujące odmienne kompetencje i sposoby korzystania z mediów. Stała obecność mediów w rodzinie i ich integralne zespolenie z porządkiem codziennego życia rodzinnego skłaniają do stwierdzenia, że media stają się znaczącymi podmiotami uczestniczącymi w procesie komunikowania. Drugą determinantą są zatem wzory komunikacji w rodzinie: jednokierunkowa, dwukierunkowa oraz bezkierunkowa. Na kanwie wielości typów komunikacji refleksji poddano negocjacyjny model komunikacji, uznany za najbardziej właściwy w aktywnym korzystaniu z mediów. W rozważaniach przyjęto perspektywę „miękkiego” determinizmu medialnego Paula Levinsona.
Słowa kluczowe: miękki determinizm medialny, pokolenia medialne, modele komunikacji w rodzinie, negocjacyjny model komunikacji w rodzinie



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Justyna Szulich-Kałuża",
title = "Społeczne uwarunkowania edukacji medialnej w rodzinie",
journal = "Journal of Modern Science",
year = "2016",
number = "1 (28)",
pages = "353-368"
}

Cytowanie w formacie APA:
Szulich-Kałuża, J. (2016). Społeczne uwarunkowania edukacji medialnej w rodzinie. Journal of Modern Science, 1 (28), 353-368.