Poczucie bezpieczeństwa a jakość życia. Badania studentów
[The feeling of security and the psychological quality of life. Research of students]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Waldemar Klinkosz
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2012
Tytuł publikacji: O jakości życia z perspektywy człowieka zdrowego i chorego
Redaktorzy: Bernarda Bereza, Marian Ledwoch
Streszczenie: Artykuł stanowi doniesienie z przeprowadzonych badań. Celem ich jest ustalenie i analiza związku pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa a psychologiczną jakością życia. Wskaźnik poczucia bezpieczeństwa stanowi podstawę dla opisu zdrowia psychologicznego. Jakość życia charakteryzowana jest przez witalność, zadowolenie z życia, poczucie własnej wartości, sens życia i motywację wewnętrzną. Teoretyczne podstawy dla motywacji wewnętrznej wywodzą się z Teorii Autodeterminacji R. Ryana i E. Deciego. Motywacja wewnętrzna w ujęciu tych autorów bazuje na trzech podstawowych potrzebach: autonomii, kompetencji i relacji z innymi (bliskości). Badaniami objęto grupę 150 studentów w wieku 19-25 lat. Metody zastosowane w badaniach to: Kwestionariusz Poczucia Bezpieczeństwa i Prężności Osobowej Z. Uchnasta, Skale Psychologicznej Jakości Życia (Ryan i inni) w tłumaczeniu i opracowaniu Z. Uchnasta i Skala Podstawowych Potrzeb Psychologicznych R. Ryana i E. Deciego.
Słowa kluczowe: poczucie bezpieczeństwa, jakość życia, dobrostan, motywacja wewnętrzna

author = "Justyna Iskra and Waldemar Klinkosz",
title = "Poczucie bezpieczeństwa a jakość życia. Badania studentów",
journal = "",
year = "2012",

Iskra, J. and Waldemar Klinkosz(2012). Poczucie bezpieczeństwa a jakość życia. Badania studentów. , 6-18.