Julia Gorbaniuk

Taksonomia psycholeksykalna języka białoruskiego
[A Psycho-Lexical Taxonomy of Belarusian language ]

Czasopismo: Current Problems of Psychiatry (ISSN: 2081-3910)
Współautorzy: Oleg Gorbaniuk, Palina Kulewicz, Aleksandra Kordon, Władysława Leoszko, Ana Ivanova, Monika Suchomska
Rok wydania: 2014
Numer czasopisma: 15(2)
Streszczenie: Celem przeprowadzonych badań psycholeksykalnych była identyfikacja terminów, który służą do opisu cech osobowości w języku białoruskim. Aby ten cel zrealizować przeprowadzono analizę 105 tys. haseł zawartych w uniwersalnym słowniku języka białoruskiego i wyodrębniono 2 763 terminów – przymiotników, imiesłowów, rzeczowników typologicznych i rzeczowników atrybutywnych – używanych do opisu ludzkich właściwości. Następnie ten zbiór deskryptorów osobowych został poklasyfikowany przez zespół specjalnie przeszkolonych pięciu sędziów do pięciu kategorii i trzynastu podkategorii. Decyzje taksonomiczne sędziów zostały poddane walidacji psychometrycznej z uwagi na ich trafność i rzetelność. W efekcie opracowano trzy listy deskryptorów osobowości: 604 przymiotników, 311 rzeczowników atrybutywnych i 158 rzeczowników typologicznych. Wyniki badań wnoszą wkład w dyskusję na temat uniwersaliów w zakresie opisu osobowości oraz stanowią fundament dla przyszłych badań kwestionariuszowych zmierzających do identyfikacji struktury psycholeksykalnej języka białoruskiego.
Słowa kluczowe: osobowość, taksonomia psycholeksykalna, język białoruski

author = "Julia Gorbaniuk and Oleg Gorbaniuk and Palina Kulewicz and Aleksandra Kordon and Władysława Leoszko and Ana Ivanova and Monika Suchomska",
title = "Taksonomia psycholeksykalna języka białoruskiego ",
journal = "Current Problems of Psychiatry",
year = "2014",
number = "15(2)",

Gorbaniuk, J. and Oleg Gorbaniuk and Palina Kulewicz and Aleksandra Kordon and Władysława Leoszko and Ana Ivanova and Monika Suchomska(2014). Taksonomia psycholeksykalna języka białoruskiego . Current Problems of Psychiatry, 15(2), 89-95.