Julia Gorbaniuk

[The Perception of Fertility Based on Comparative Studies from 2013 and 2021. Guidelines for Catholic Family Ministry]

Czasopismo: Verbum Vitae (ISSN: 1644-8561)
Współautorzy: Małgorzata Szyszka, Jacek Goleń
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Streszczenie: Liczebność rodziny jest jednym z aspektów różnicujących jej postrzeganie. Niniejszy artykuł podejmuje problem postrzegania rodzin mało- i wielodzietnych przez różne grupy wiekowe w kontekście katolickiego duszpasterstwa rodzin. Podstawą analiz są badania własne z lat 2013 i 2021, przeprowadzone wśród 506 respondentów pogrupowanych w trzy kategorie wiekowe (młodszą, średnią i starszą). Dokonane analizy koncentrowały się na ukazaniu różnic i przemian w sposobie definiowania rodziny małej i dużej oraz postrzeganiu tych typów rodziny. Omówienie wyników badań jest poprzedzone wprowadzeniem w terminologię mało- i wielodzietności oraz zaprezentowaniem próby badawczej pod kątem zmiennych demograficznych. Analiza danych empirycznych wykazała zmianę w definiowaniu rodzin. Rodzina małodzietna, zdaniem badanych, to rodzina z dwójką dzieci, zaś wielodzietna – z czwórką dzieci. Natomiast przemiany w postrzeganiu rodzin ukazują bardziej zróżnicowany obraz rodziny wielodzietnej, a novum jest zwrócenie uwagi badanych na zdrowotne możliwości poczęcia dziecka, warunkujące liczebność rodziny. Artykuł zwieńczają wnioski i wskazania pastoralne dla duszpasterstwa rodzin wzmacniającego szacunek dla życia ludzkiego.
Słowa kluczowe: Postrzeganie rodziny, dzietność, przemiany rodziny, postawy wobec dzietności, rodzina małodzietna, rodzina wielodzietna, duszpasterstwo rodzin
Dostęp WWW: https://www.semanticscholar.org/paper/Postrzeganie-dzietno%C5%9Bci-rodziny-na-podstawie-bada%C5%84-Gorbaniuk-Szyszka/e1563cfa9df6b758eae2d729b478401fba55866a
DOI: 10.31743/vv.13493

author = "Julia Gorbaniuk and Małgorzata Szyszka and Jacek Goleń",
title = "Postrzeganie dzietności rodziny na podstawie badań porównawczych z 2013 i 2021. Wskazania dla katolickiego duszpasterstwa rodzin",
journal = "Verbum Vitae",
year = "2022",

Gorbaniuk, J. and Małgorzata Szyszka and Jacek Goleń(2022). Postrzeganie dzietności rodziny na podstawie badań porównawczych z 2013 i 2021. Wskazania dla katolickiego duszpasterstwa rodzin. Verbum Vitae, 1, 209-233.