Julia Gorbaniuk

[POLISH YOUR POLISH! RESEARCH AND PROMOTING POLISH LANGUAGE AMONG THE POLISH AMERICAN]

Książka popularyzująca naukę

Współautorzy: Danuta Świątek Marta Kustek Ewa Lipińska Anna Seretny
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Streszczenie Fundacja Dobra Polska Szkoła i działający przy niej portal o tej samej nazwie oraz warszawska Fundacja THINK! we współpracy z Radą Języka Polskiego przy Prezydium PAN od kwietnia do września 2016 roku prowadziły badania, których celem było określenie stanu świadomości amerykańskiej Polonii w kwestiach kluczowych dla jej żywotności i przyszłości. Były to pierwsze tego typu badania Polonii w USA i na świecie. Miały one za zadanie pokazać stosunek amerykańskiej Polonii do kwestii takich, jak: • rola domu i rodziny w podtrzymywaniu/rozwijaniu znajomości polszczyzny oraz kultywowaniu polskich tradycji u kolejnych pokoleń, • efektywne sposoby transmisji języka i kultury, • dbałość o czystość i poprawność językową, • rola i zadania szkolnictwa polonijnego. Ankietę, która składała się z 55 pytań, w wersji online i tradycyjnej wypełniło ponad 1200 respondentów − rodziców dzieci w wieku szkolnym i rodziców dzieci-studentów lub zaczynających pracę zawodową − zamieszkałych w USA w stanach: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Connecticut, Floryda, Massachusetts, Texas, Oregon, Illinois, Michigan oraz Kalifornia. Na obszarach tych działa wiele polonijnych organizacji, klubów, mediów i polskich szkół.
Słowa kluczowe: Polonia amerykańska, transmisja języka polskiego, dwujęzyczność w USA

@book{1,
author = "Julia Gorbaniuk and Danuta Świątek Marta Kustek Ewa Lipińska Anna Seretny",
title = "POLISH YOUR POLISH! BADANIA I POPULARYZACJA JĘZYKA POLSKIEGO WŚRÓD AMERYKAŃSKIEJ POLONII ",
year = "2016",

Gorbaniuk, J. and Danuta Świątek Marta Kustek Ewa Lipińska Anna Seretny(2016). POLISH YOUR POLISH! BADANIA I POPULARYZACJA JĘZYKA POLSKIEGO WŚRÓD AMERYKAŃSKIEJ POLONII .