Z przeżytych chwil... Pamiętniki ks. Karola Dębińskiego z lat 1867–1915
[From past moments... The Diaries of Fr. Karol Dębiński from the years 1867-1915]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2021
Streszczenie: Publikacja stanowi edycję krytyczną pamiętników ks. Karola Dębińskiego z lat 1867-1915. Poza wątkami ściśle rodzinnymi, związanymi z pochodzeniem autora, znalazły się w nich obszerne wspomnienia z czasów szkolnych spędzonych na Podlasiu, następnie seminaryjnych w Lublinie i studenckich w Petersburgu. Wszystkie zostały zaopatrzone w szeroki kontekst dziejów lokalnych i ponadlokalnych. Kolejne wątki to ścieżki pracy kapłańskiej na różnych polach, w trudnych warunkach zaboru rosyjskiego, zwłaszcza represji względem unitów i duchownych starających się przyjść im z duszpasterską pomocą. Autor opisał lata swojej posługi wikariuszowskiej, kapelanii na Zamku Lubelskim, probostwa w wioskach i miasteczkach Lubelszczyzny i Podlasia. Szczegółowo przedstawił stosunki panujące w społeczeństwie polskim, napięcia narodowościowe, relacje międzywyznaniowe, rozwój sekt religijnych, przemiany mentalne i znajdujące adherentów nowe ideologie. Kreśląc detale biegu własnego życia kapłańskiego, ukazał zarazem życie religijne wiernych, metody duszpasterzowania, działalność lubelskiej administracji kościelnej, politykę personalną w diecezji, sylwetki członków polskiego episkopatu, środowisko ludzi związanych z Rzymskokatolicką Akademią Duchowną w Petersburgu, relacje ze Stolicą Apostolską. Nie brak w pamiętnikach wydarzeń rozgrywających się lokalnie, ale stanowiących cząstkę wielkiej polityki. Dotyczą one życia rodziny carskiej, wojny rosyjsko-japońskiej i następującej po niej rewolucji, strajków szkolnych i robotniczych, wreszcie także pierwszej wojny światowej, aż po wkroczenie do Lublina wojsk austriackich i polskich legionów.
Słowa kluczowe: pamiętniki, diecezja lubelska, diecezja podlaska, duchowieństwo

@book{1,
author = "Jarosław Marczewski",
title = "Z przeżytych chwil... Pamiętniki ks. Karola Dębińskiego z lat 1867–1915",