Monaster bazyliański w Barze w świetle wizytacji z lat 1820 i 1823
[The Basilian Monastery in Bar in the light of 1820 and 1823 visitations]

Czasopismo: Hereditas Monasteriorum (ISSN: 2299-5609)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Dzieje monasteru barskiego, zarówno prawosławnego, jak i katolickiego, nadal oczekują na szczegółowe opracowanie. W miarę odnajdywania rozproszonych archiwaliów wyłania się pełniejszy obraz jednej z istotnych placówek w dziejach edukacji na Podolu. Protokoły wizytacyjne monasteru przedstawiają kilka form działalności tej wspólnoty: edukacyjną, charytatywną, duszpasterską i gospodarczą. Przynoszą wiedzę zarówno o stanie osobowym, wykształceniu i kompetencjach zakonników, jak i o programie szkolnym, liczbie i pochodzeniu uczniów, nauczycielach świeckich. Dokumentacja ta pozwala także na ustalenie zawartości i analizę księgozbioru klasztornego oraz podręczników i pomocy szkolnych. Ukazuje też fundusze jednego z najlepiej uposażonych monasterów w regionie. Wizytatorzy sporządzili ponadto pełny spis poddanych zakonnych i ich zobowiązań oraz aktywności gospodarczej bazylianów. Omówione materiały pozwalają na prezentację sytuacji wspólnoty barskiej na kilkanaście lat przed jej ostateczną likwidacją.
Słowa kluczowe: Bar, Podole, bazylianie, wizytacja generalna, szkoły średnie, biblioteki, księgozbiór
Dostęp WWW: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-4bc20f49-c572-422d-9c12-fcfcbe4b8c24/c/WODZIANOWSKA_hm_6.pdf

author = "Irena Wodzianowska",
title = "Monaster bazyliański w Barze w świetle wizytacji z lat 1820 i 1823",
journal = "Hereditas Monasteriorum",
year = "2015",

Wodzianowska, I. (2015). Monaster bazyliański w Barze w świetle wizytacji z lat 1820 i 1823. Hereditas Monasteriorum, 291-316.