Henryk Duda

Языковая картина мира при обучении польскому языку как инностранному
[Linguistic Image of the World and the Teaching Polish as a Second Language]

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2014
Streszczenie: Odbity w języku, jego strukturze, leksyce i użyciu (uzusie) obraz otaczającej mówiących rzeczywistości – jak najkrócej można zdefiniować językowy obraz świata (JOŚ) – pełni bardzo ważną rolę w każdym akcie komunikacji. Nie można o nim zapominać również w trakcie uczenia się i nauczania języka obcego. Jest on bowiem źródłem licznych błędów, szczególnie leksykalnych. Autor artykułu pokazuje to na przykładach z literatury przedmiotu oraz z własnej praktyki dydaktycznej. Językoznawcom obserwacja procesu przyswajania języka obcego, błędów popełnianych przez uczących się i nauczycieli, może natomiast wiele powiedzieć nie tylko o językowym obrazie świata w poznawanym języku, lecz także – przez kontrast – w języku ojczystym badacza.
Słowa kluczowe: językowy obraz świata, język a myślenie, nauczanie leksyki, realia i nazwy abstrakcyjne w nauczaniu języka obcego, nauczania języka polskiego jako obcego

author = "Henryk Duda",
title = "Языковая картина мира при обучении польскому языку как инностранному",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2014",

Duda, H. (2014). Языковая картина мира при обучении польскому языку как инностранному. Roczniki Humanistyczne, 10, 33-43.