Henryk Duda

Miejsce "Ostatniego Despotyzmu" Cypriana Norwida w literaturze polskiej
[The place of Cyprian Norwid's The Last Despotism (Ostatni-despotyzm) in Polish literature]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2023
Tytuł publikacji: Dulce et utile. Prace ofiarowane profesorowi Romanowi Doktórowi
Redaktorzy: Agata Seweryn, Małgorzata Król
Streszczenie: Ostatni-despotyzm, podobnie jak cała twórczość Cypriana Norwida, zajmuje wyjątkowe miejsce w literaturze polskiej. Analiza prowadzi autora niniejszego szkicu do wniosku, że ze względu na technikę pisarską, konstrukcję tematu, metrum i potrzebę aktywności odbiorcy Ostatni-despotyzm jest utworem wyjątkowym, nowatorskim. Jednak w głębszej i szerszej perspektywie Norwid jawi się jako poeta, który niczego nie odrzuca, niczego nie burzy. Po prostu patrzy na otaczający go świat inaczej niż jemu współcześni. Tekst jest przedrukiem pracy studenckiej z 1984 roku, napisanej pod kierunkiem prof. Romana Doktóra. Publikujemy go jako świadectwo pewnej epoki w dziejach filologii polskiej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Słowa kluczowe: poetyka Norwida, Ostatni-despotyzm, dialog w poezji, salon romantyczny, tradycja a nowoczesność
DOI: 10.31743/kul.9788382881219

author = "Henryk Duda",
title = "Miejsce ''Ostatniego Despotyzmu'' Cypriana Norwida w literaturze polskiej",
journal = "",
year = "2023",

Duda, H. (2023). Miejsce "Ostatniego Despotyzmu" Cypriana Norwida w literaturze polskiej. , 343-352.