[‘Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego’ as a university journal]

Czasopismo: Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne (ISSN: 0518-3766)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Przedmiotem artykułu jest omówienie czasopisma „Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” do 2018 roku, czyli 60 lat jego ukazywania się. Było ono pomyślane jako prezentacja wyników badań ludzi związanych z uniwersytetem (pracownicy naukowi, studenci, absolwenci), a także zapis wydarzeń odbywających się na uczelni, zarówno w jej murach, jak i poza nimi, poprzez działalność naukowo-konferencyjną jej pracowników. Przedstawiono zarówno okoliczności towarzyszące powstaniu czasopisma, jak i skład komitetu redakcyjnego, który decydował o kształcie poszczególnych numerów. W pro-wadzonych analizach skupiono się przede wszystkim na dziale „Artykuły”, który przedstawiał dokonania naukowe. Wyniki przedstawiono w sposób ilościowy i procentowy, co wydaje się zrozumiałe przy prezentacji tak obszernego materiału źródłowego. Zwrócono także uwagę, że „Zeszyty Naukowe KUL” są źródłem informacji do badań nad dziejami uniwersytetu. Wyodrębniono w nim bowiem oddzielny dział do rejestrowania wydarzeń. Obecnie czasopismo nadal pozostaje interdyscyplinarne, mimo zmiany swojego profilu – zamiast prezentowania dokonań przede wszystkim pracowników naukowych KUL, przedstawia dokonania autorów także spoza tego środowiska.
Słowa kluczowe: „Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, prasoznawstwo, dzieje KUL, idea uniwersytetu katolickiego
Dostęp WWW: https://czasopisma.kul.pl/abmk/article/view/10008/8356
DOI: 10.31743/abmk.10008

author = "Grzegorz Misiura",
title = "„Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego'' jako czasopismo uniwersyteckie",
journal = "Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne",
year = "2020",

Misiura, G. (2020). „Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego" jako czasopismo uniwersyteckie. Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne, 265-283.