Funkcjonowanie rodziny z chorobą nowotworową dziecka
[The functioning of a family with a child’s cancer]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Wyzwania współczesnej medycyny i nauk pokrewnych – analiza, diagnostyka i leczenie
Redaktorzy: Monika Maciąg, Alicja Danielewska
Streszczenie: Rodzina jest podstawową grupą społeczną dającą wsparcie poszczególnym jej członkom. Dzięki właściwej realizacji powierzonych zadań oraz funkcji jest nieodzownym fundamentem dojrzewania zarówno dzieci jak i młodzieży. Prawidłowo funkcjonująca rodzina, która umożliwia i dba o rozwój somatyczny, psychiczny i społeczny wpływa na doświadczanie przez jednostkę pełnej satysfakcji z życia. Czasami rodzina w swoim biegu historii życia przeżywa sytuacje, w których zostaje zakłócony dotychczasowy jego rytm. Zmianom podlegają zarówno realizowane funkcje, jak i struktura rodziny. Jedną z takich sytu-acji jest pojawiająca się w rodzinie choroba. Z perspektywy rodziców najtrudniejsza do zaakceptowania i wprowadzająca najwięcej zmian w życiu rodziny zwłaszcza, gdy jest to choroba nowotworowa, termi-nalna zagrażająca życiu dziecka. Celem artykułu jest przybliżenie sposobu funkcjonowania rodziny, relacje między jej członkami, zwłasz-cza pomiędzy rodzicami, między rodzicami a dzieckiem chorym, między rodzicami a dzieckiem/dziećmi zdrowymi, a także między dziećmi zdrowymi a dzieckiem chorym. Artykuł ma charakter poglądowy. Do-konano analizy dostępnego piśmiennictwa na temat percepcji postaw dzieci chorującej na choroby nowo-tworowe oraz percepcji rodziców i roli rodzeństwa w doświadczaniu chorób terminalnych. Na podstawie źródeł postuluje się, że właściwa opieka medyczna, adekwatne postawy osób względem siebie i chorego dziecka możliwe są przy współpracy wielu specjalistów, tj.: lekarzy, psychiatrów, psychologa, a przede wszystkim za sprawą najbliższej rodziny.
Słowa kluczowe: choroba nowotworowa, dziecko, rodzina, postawy
Dostęp WWW: http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/publikacja/DE7E23E4-3EB8-C6DA-7EAE-4E23F3259B0A