Ocena opieki perinatalnej jako przedmiot badań kobiet po poronieniu
[Evaluation of perinatal care as a study of women after miscarriage]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio (ISSN: 2082-7067)
Rok wydania: 2020
Tom: 43
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 334-352
Streszczenie: Poronienie jest dla zdecydowanej większości kobiet bardzo trudnym doświadczeniem życiowym, związanym z pobytem w szpitalu i kontaktami ze służbą zdrowia, co naraża jena konsekwencje błędów jatrogennych. Prawa pacjentki a jednocześnie zobowiązania szpitala co do opieki medycznej oraz monitorowania satysfakcji kobiet z jakości tej opieki zostały sformułowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, które weszło w życie 1. stycznia 2019 r. Celem tego artykułu jest uzasadnienie, że przeprowadzanie wśród kobiet w krótkim czasie po poronieniu badań ankietowych dotyczących ich oceny uzyskanej opieki w szpitalu a tym samym przestrzegania praw pacjentki jest bezpieczne psychologicznie i nie przyczynia się do pogłębienia traumy psychicznej, o ile zostaną przestrzegane pewne psychologiczne i etyczne zasady. Takie badania mogą mieć nawet znaczenie psychoterapeutyczne.
Słowa kluczowe: poronienie, strata dziecka, jakość opieki perinatalnej, ocena opieki perinatalnej przez kobiety po poronieniu
Dostęp WWW: https://fidesetratio.com.pl/ojs/index.php/FetR/article/view/309
DOI: 10.34766/fetr.v43i3.309



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Dorota Kornas-Biela",
title = "Ocena opieki perinatalnej jako przedmiot badań kobiet po poronieniu",
journal = "Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio",
year = "2020",
number = "3",
pages = "334-352"
}

Cytowanie w formacie APA:
Kornas-Biela, D. (2020). Ocena opieki perinatalnej jako przedmiot badań kobiet po poronieniu. Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio, 3, 334-352.