Dariusz Skórczewski

Dyskutować z artystą, czyli humanistyka w ruinie. Esej nie tylko pro domo sua
[Debating with an Artist, or the Humanities in Ruin. An Essay Not Only Pro Domo Sua]

Czasopismo: Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym (ISSN: 0860-8024)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Esej dotyczy obecnej kondycji nauk humanistycznych w Polsce i perspektywy ich przetrwania w obliczu komercyjno-korporacyjnego podejścia rządu do uniwersytetu, kryzysu nakładów na naukę, kryzysu demograficznego i pogłębiającej się dewaluacji uniwersytetu w obowiązującym dziś, liberalnym modelu kształcenia, zrywającym związek między uniwersytetem a życiem i tożsamością narodu. W sytuacji, jaka panuje w zarządzaniu polską humanistyką na poziomie ministerialnym, jak również uczelnianym, autor dostrzega mentalne skutki postkolonialnego kompleksu niższości oraz pułapki myślenia nominalistycznego, przejawiającego się magiczną wiarą w naprawcze efekty standaryzacji procesu kształcenia.
Słowa kluczowe: uniwersytet, humanistyka, reforma kształcenia wyższego, finansowanie nauki, edukacja liberalna

author = "Dariusz Skórczewski",
title = "Dyskutować z artystą, czyli humanistyka w ruinie. Esej nie tylko pro domo sua",
journal = "Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym",
year = "2015",

Skórczewski, D. (2015). Dyskutować z artystą, czyli humanistyka w ruinie. Esej nie tylko pro domo sua. Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym, 109, 136-155.