Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Autor artykułu podejmuje problematykę miejsca Eucharystii w inicjacji chrześcijańskiej w aspekcie historycznoliturgicznym. Zwraca uwagę na obecną w pierwszym tysiącleciu zasadniczą świadomość jedności i właściwej kolejności sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrzest –bierzmowanie–Eucharystia. Jej zanik zauważa na przełomie XII i XIII wieku wraz z odejściem od praktyki Komunii św. dzieci. Wskazuje, że w okresie potrydenckim doszło do odwrócenia kolejności udzielania sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrzest–Eucharystia–bierzmowanie, a ten stan utrwalił dekret Quam singulari (1910), który jeszcze bardziej oddzielił od siebie te sakramenty. Autor zwraca uwagę, że powstałe po Soborze Watykańskim II dwa modele inicjacji chrześcijańskiej związane są z Ordo baptismi parvulorum (1969), określającym praktykę chrztu dzieci, po którym po kilku latach następuje I Komunia, a w późniejszym czasie – bierzmowanie, oraz z Ordo initiationis christianae adultorum (1972), dotyczącym przygotowania do bierzmowania i Eucharystii dorosłych. Odwołując się do poglądów Salvatore Marsilego, autor artykułu dokonuje oceny modeli. Za pełnowartościowy uznaje ten związany z Ordo initiationis christianae adultorum, w którym punktem docelowym jest Eucharystia. Model ten zachowuje teologiczną kolejność sakramentów i traktuje Eucharystię, a nie bierzmowanie, jako dopełnienie i szczyt inicjacji chrześcijańskiej. Pozwala także na właściwe określenie chrztu jako sakramentu włączającego w misterium zbawienia, wymagającego jednak bierzmowania i Eucharystii do pełnego włączenia w rzeczywistość Kościoła.
Słowa kluczowe: Eucharystia, chrzest, bierzmowanie, inicjacja chrześcijańska, Jezus Chrystus, Kościół, Salvatore Marsili OSB
Dostęp WWW: https://www.ojs.tnkul.pl/index.php/rt/article/download/9763/9491
DOI: 10.18290/rt.2019.66.8-6

author = "Bogusław Migut",
title = "The Eucharist as a Sacrament of Christian Initiation: Historical-Liturgical Aspects",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2019",

Migut, B. (2019). The Eucharist as a Sacrament of Christian Initiation: Historical-Liturgical Aspects. Roczniki Teologiczne, 8, 79-90.