„Byłem ostoją porządku”. Metternich a sprawy polskie (1815-1848)
[„I was the rock of law and order”. Metternich and Polish affairs (1815-1848) ]

Czasopismo: UNIVERSITAS GEDANENSIS (ISSN: 1230-0152)
Rok wydania: 2010
Streszczenie: Klemens von Metternich-Winneburg (1773-1859), kanclerz austriacki, jeden z najwybitniejszych dyplomatów XIX-wiecznej Europy, był zdeklarowanym wrogiem rewolucji społecznych i ruchów narodowościowych. Podczas kongresu wiedeńskiego sprzeciwiał się przejęciu Księstwa Warszawskiego przez Rosję. Krytykował utworzenie autonomicznego Królestwa Polskiego przez cara Aleksandra I i zbyt liberalną politykę tego ostatniego. Zachęcał cara do wzmocnienia kontroli politycznej nad Polakami, zainicjował współpracę policji austriackiej z tajną policją wielkiego księcia Konstantego. Był posądzany o inspirowanie konserwatywnej opozycji katolickiej w Królestwie w okresie ochłodzenia stosunków rosyjsko-austriackich podczas kryzysu greckiego (1827-1829). W okresie powstania listopadowego Metternich zajął postawę dwuznaczną. Czynił drobne gesty pod adresem Polaków, a jednocześnie deklarował pełne poparcie dla cara Mikołaja I i przekazywał do ambasady rosyjskiej przechwyconą korespondencję powstańców. Po upadku powstania Metternich rozpoczął walkę z „polską propagandą” w Europie, a zwłaszcza w Rzymie. Podsuwał odpowiednio spreparowane wiadomości i opinie nuncjuszom wiedeńskim, którzy informowali papieża o sytuacji kościelnej i politycznej w zaborze rosyjskim. Starał się pogodzić Stolicę Apostolską i Rosję, nakłaniał Grzegorza XVI do ustępstw wobec cara. Ze szczególnym zaangażowaniem zwalczał rzymską agencję księcia Adama Czartoryskiego – nieformalne przedstawicielstwo polskiej emigracji przy Stolicy Apostolskiej. W 1846 r. Metternich przedstawiał rzeź polskiej szlachty przez chłopów, do której doszło z inspiracji władz austriackich, jako wystąpienie wiernego i praworządnego ludu w obronie katolickiego monarchy. Współcześni nie zawsze potrafili dostrzec antypolską politykę Metternicha, gdyż działał on skutecznie, ale z wielką dyskrecją.
Słowa kluczowe: Klemens von Metternich, sprawa polska w XIX wieku
Dostęp WWW: http://utw.diecezja.gda.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=15

author = "Anna Barańska",
title = "„Byłem ostoją porządku”. Metternich a sprawy polskie (1815-1848)",
journal = "UNIVERSITAS GEDANENSIS",
year = "2010",

Barańska, A. (2010). „Byłem ostoją porządku”. Metternich a sprawy polskie (1815-1848). UNIVERSITAS GEDANENSIS, 18-34.