Agnieszka Kuźniar

Czasopismo: Acta Agrophysica (ISSN: 1234-4125)
Współautorzy: Zofia Stępniewska Anna Pytlak
Rok wydania: 2012
Tom: 19 (2)
Streszczenie: Metan jest jednym z najważniejszych gazów szklarniowych, który pomimo niskiego stężenia w atmosferze (1775 ppbv) odpowiedzialny jest za 20-30% obserwowanego efektu szklarniowego. W globalnym bilansie CH4 ważną rolę odgrywają bakterie metanotroficzne. Stanowią one wyjątkową grupę Proteobacteria zdolnych do wykorzystania metanu zarówno, gdy jego stężenie jest bardzo niskie (na poziomie atmosferycznym) jak również wysokie, wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. Występowanie metanotrofów potwierdzono w wielu lądowych, wodnych i podziemnych ekosystemach, natomiast wciąż niewiele wiadomo na temat mikroorganizmów utleniających metan w otoczeniu pokładów węgla. W bieżącej pracy potwierdzono występowanie bakterii metanotroficznych w skałach Lubelskiego Zagłębia Węglowego (LZW). Biologiczne utlenianie metanu stwierdzono w skałach pochodzących z głębokości –914 m oraz –997 m pod powierzchnią gruntu. Występujące w tych skałach bakterie metanotroficzne zostały namnożone na pożywce NMS i poddane identyfikacji w oparciu o sekwencje genu pmoA. Uzyskane sekwencje wykazywały wysokie podobieństwo do gatunków z rodzajów Methylosinus, Methylocystis and Methylocaldum. Uzyskane wyniki wskazują, że biologiczne utlenianie metanu może wpływać na stężenie metanu w wyrobiskach kopalni węgla kamiennego a także stwarzają perspektywę zastosowania skał przywęglowych, jako warstw zabezpieczających przed emisją CH4 ze składowisk odpadów komunalnych.
Słowa kluczowe: metanotrofy, metan, skały przywęglowe, pmoA

author = "Agnieszka Kuźniar and Zofia Stępniewska Anna Pytlak",
title = "PmoA based detection of Methanotrophic bacteria in coalbed rocks of the Lublin Coal Basin",
journal = "Acta Agrophysica",
year = "2012",

Kuźniar, A. and Zofia Stępniewska Anna Pytlak(2012). PmoA based detection of Methanotrophic bacteria in coalbed rocks of the Lublin Coal Basin. Acta Agrophysica, 403-413.