Od Akademii do Uniwersytetu
[From Academy to University]

Czasopismo: Człowiek w Kulturze (ISSN: 1230-4492)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Akademia Platońska to pierwszy w historii cywilizacji europejskiej instytut naukowy, można powiedzieć, że pierwsza szkoła wyższa założona przez Platona w r. 387 przed Chrystusem, będąca starożytnym prekursorem późniejszych uniwersytetów, początkowo też tradycyjnie w nawiązaniu do niej zwanych akademiami. Oprócz badań, dociekań i dyskusji, których zapewne jakąś ilustracją są dialogi Platona, prowadzono w niej też edukację wszystkich chętnych, chcących wzbogacić swą kulturę intelektualną. Znajdowała się w niej również kaplica poświęcona muzom i ich opiekunowi i panu – bogowi Apollinowi. Szkoła posiadała laboratoria i bibliotekę, z której teksty wykorzystywano do dyskusji, które podobnie jak i wykłady często prowadzono w trakcie spacerów. Nie posiadała natomiast ściśle określonego regulaminu, opierając się na tradycji i kierownictwie mistrza. Jej majątek był nienaruszalny, można było z niego tylko korzystać i w ten sposób utrzymał się przez wieki. Z czasem stała się wzorem dla innych szkół – Arystotelesa, stoickiej, epikurejskiej. Przez wieki przechodziła różne etapy swego rozwoju (starsza, średnia, młodsza) i zamknięta została na rozkaz cesarza Justyniana w 529 r. Klimat intelektualny poprzedzający jej utworzenie i w jakiś sposób wpływający na jej funkcjonowanie wiązał się istnieniem trzech już dość rozwiniętych dziedzin kultury: medycyny greckiej, pierwotnej filozofii przyrody i ruchu sofistycznego. Ówczesna medycyna była ważna z dwóch powodów: metodologicznego – kiedy filozofowie stawiali swe pierwsze kroki, ona dysponowała już pewnymi procedurami badawczymi i terapeutycznymi – oraz wzorczo – paradygmatycznego: mianowicie zgodnie z sokratejską definicją filozofii miała ona być „terapią duszy”, co powinno stanowić również najważniejsze zadanie życiowe każdego człowieka.
Słowa kluczowe: Akademia, Liceum, Uniwersytet, filozofia, studia

author = "Zbigniew Pańpuch",
title = "Od Akademii do Uniwersytetu",
journal = "Człowiek w Kulturze",
year = "2017",

Pańpuch, Z. (2017). Od Akademii do Uniwersytetu. Człowiek w Kulturze, 27, 161-194.