Uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej w kontekście ochrony wolności i praw człowieka
[Powers of the Border Guards in the context of the protection of freedom and human rights]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Nauk Prawnych (ISSN: 1507-7896)
Rok wydania: 2014
Tom: 24
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 125-158
Streszczenie: Zadania państwa w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego realizują organy administracji publicznej. Jednym z nich jest Straż Graniczna, której funkcjonariusze zostali wyposażeni w szereg uprawnień, mających zapewnić efektywne wykonywanie nałożonych na nią zadań. Korzystanie z uprawnień zostało poddane ścisłej kontroli, ponieważ mogą prowadzić do ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela. Realizacja zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego musi być wykonywana w sposób możliwie najmniej inwazyjny z poszanowaniem wolności i praw. Straż Graniczna jest formacją, która ma służyć zarówno dobru człowieka, jak i państwa (wspólnej sprawy) – dobra wspólnego wszystkich obywateli.
Słowa kluczowe: bezpieczeństwo i porządek publiczny, Straż Graniczna, zadania i uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej, czynności operacyjno-rozpoznawcze, klauzula limitacyjna



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Wojciech Lis",
title = "Uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej w kontekście ochrony wolności i praw człowieka",
journal = "Roczniki Nauk Prawnych",
year = "2014",
number = "3",
pages = "125-158"
}

Cytowanie w formacie APA:
Lis, W. (2014). Uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej w kontekście ochrony wolności i praw człowieka. Roczniki Nauk Prawnych, 3, 125-158.