Witold Kołbuk

Dawne cerkwie prawosławne i unickie w użytkowaniu Kościoła łacińskiego we współczesnej Polsce

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Białystok
Rok wydania: 2016
Tytuł publikacji: Chrześcijańskie dziedzictwo duchowe narodów słowiańskich. Chrześcijaństwo w kulturze, sztuce i historii
Redaktorzy: Zofia Abramowska, Krzysztof Korotkich
Tom: II
Strony od-do: 109-122
Streszczenie: Dawne cerkwie prawosławne i unickie w użytkowaniu Kościoła łacińskiego we współczesnej Polsce Burzliwa historia ziem polskich spowodowała między innymi liczne zmiany w skali wpływów katolicyzmu i prawosławia. Niekiedy - w wyniku ścierania się wpływów obu wyznań chrześcijańskich - wiele obiektów sakralnych zmieniło użytkowników. W granicach współczesnej Polsce około 200 cerkwi unickich jest używanych przez Kościół prawosławny, kilka cerkwi znajduje się w posiadaniu Kościoła greckokatolickiego, pewna liczba dawnych cerkwi jest aktualnie nieużywana, a niektóre cerkwie stały się świeckimi budynkami użyteczności publicznej. Ponadto około 350 byłych wschodnich świątyń chrześcijańskich we współczesnej Polsce jest wykorzystywane przez Kościół łaciński. Zdecydowana większość z nich (316) została uznana za budowle zabytkowe i została wpisana na listę Dziedzictwa Narodowego. Gwarantuje to opiekę administracji państwowej, a jednocześnie mogą one służyć celom religijnym. Tak więc, te świątynie nadal spełniają swoją podstawową rolę, dla której zostały ongiś zbudowane.



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Witold Kołbuk",
title = "Dawne cerkwie prawosławne i unickie w użytkowaniu Kościoła łacińskiego we współczesnej Polsce",
journal = "",
year = "2016",
pages = "109-122"
}

Cytowanie w formacie APA:
Kołbuk, W. (2016). Dawne cerkwie prawosławne i unickie w użytkowaniu Kościoła łacińskiego we współczesnej Polsce. , 109-122.