Wilken Engelbrecht

[Are there really so many irregular verbs in Dutch? A plea against the discrimination of strong verbs]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia (ISSN: 0860-0716)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Niniejszy artykuł omawia problem rzekomo "nieregularnych" czasowników mocnych w języku niderlandzkim jako apel o poprawne stosowanie terminologii w gramatyce. Czasowniki mocne należą do podstawowego słownictwa języka niderlandzkiego i są zazwyczaj czasownikami związanymi z życiem codziennym, takimi jak "eten" (jeść), "slapen" (spać) i "lopen" (chodzić). Mają one regularną strukturę, a etykieta "nieregularny" automatycznie sprawia, że przeciętny student drugiego języka myśli "och, to musi być trudne". Niniejszy artykuł najpierw analizuje, w jaki sposób niderlandczy językoznawcy patrzyli na czasowniki mocne na przestrzeni wieków. Następnie omówiono prezentację silnych czasowników w najnowszych pracach lingwistycznych i pedagogicznych, aby ostatecznie dojść do konkluzji i kilku propozycji.
Słowa kluczowe: język niderlandzki, językoznawstwo, czasowniki mocne, terminologia, językoznawstwo historyczne, pedagogika
Dostęp WWW: https://wuwr.pl/nwr/article/view/15247
DOI: 10.19195/0860-0716.34.2

author = "Wilken Engelbrecht",
title = "Zijn er in het Nederlands echt zoveel onregelmatige werkwoorden? Een pleidooi tegen de discriminatie van sterke werkwoorden",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia",
year = "2023",

Engelbrecht, W. (2023). Zijn er in het Nederlands echt zoveel onregelmatige werkwoorden? Een pleidooi tegen de discriminatie van sterke werkwoorden. Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia, 1, 17-34.