Wilken Engelbrecht

[Language under threat? The attitude of Dutch linguists towards the major neighbouring languages over the centuries]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia (ISSN: 0860-0716)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: W artykule omówiono problem rzekomego zagrożenia języka niderlandzkiego przez trzy otaczające go główne języki: francuski, niemiecki i angielski. Po wprowadzeniu dotyczącym tego, kiedy można mówić o języku niderlandzkim jako o języku samym w sobie, bada, jak sami Holendrzy zdefiniowali swój język i od kiedy istnieje wyraźna wspólnota języka niderlandzkiego. W kolejnych rozdziałach przeanalizowano historyczną walkę z wpływami francuskimi, niemieckimi i angielskimi w jej historycznym ciągu. Ze względów praktycznych wkład ten jest ograniczony do sytuacji na terytorium Niderlandów.
Słowa kluczowe: Język niderlandzki, językoznawstwo, język sąsiedni, postawa, rozwój, zagrożenie
Dostęp WWW: https://wuwr.pl/nwr/article/view/14092/13167
DOI: 10.19195/0860-0716.33.6

author = "Wilken Engelbrecht",
title = "Bedrohte Sprache? Die Haltung niederländischer Sprachwissenschaftler gegenüber den großen Nachbarsprachen im Laufe der Jahrhunderte",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia",
year = "2022",

Engelbrecht, W. (2022). Bedrohte Sprache? Die Haltung niederländischer Sprachwissenschaftler gegenüber den großen Nachbarsprachen im Laufe der Jahrhunderte. Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia, 75-91.